Śląskie: znów mają szanse na preferencyjne pożyczki

fot: Andrzej Bęben/ARC

Centrum proponuje wprowadzić jeden podatek od wynagrodzeń w wysokości 25 proc. płacy netto

fot: Andrzej Bęben/ARC

Po półrocznej przerwie Śląski Fundusz Pożyczkowy wznowił w styczniu udzielanie preferencyjnych pożyczek inwestycyjnych dla przedsiębiorców. Do wykorzystania jest jeszcze ok. 20 mln zł. O pożyczki mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa działające lub inwestujące w woj. śląskim.

Śląski Fundusz Pożyczkowy to inicjatywa Funduszu Górnośląskiego - instytucji należącej do samorządu woj. śląskiego. Jej celem jest ułatwienie małym i średnim firmom, które chcą inwestować, dostępu do zewnętrznego finansowania. To największy w regionie fundusz pożyczkowy, oparty o unijne środki. Dotychczas udzielono 144 takich pożyczek na łączną kwotę ponad 49,6 mln zł. W połowie ubiegłego roku trzeba było jednak wstrzymać przyjmowanie nowych wniosków.

- Powodem wstrzymania naboru wniosków były zmiany w przepisach dotyczących udzielania pomocy publicznej dla przedsiębiorców. Od stycznia mogliśmy ponownie uruchomić ten najbardziej popularny i potrzebny przedsiębiorcom instrument wsparcia - powiedziała w czwartek (14 stycznia) rzeczniczka Funduszu Górnośląskiego Aleksandra Gajewska.

Na razie do Funduszu wpłynął w styczniu jeden wniosek, ale pojawiają się już kolejne zapytania. Przedstawiciele samorządowej spółki spodziewają się, że wkrótce pojawią się kolejne wnioski.

Preferencyjne pożyczki stanowią tzw. pomoc de minimis. Fundusz oferuje kilka rodzajów pożyczek: na bieżące wydatki, na wydatki inwestycyjne oraz preferencyjną pożyczkę inwestycyjną - najbardziej popularną wśród przedsiębiorców. Można przeznaczyć ją na finansowanie wydatków związanych z realizacją inwestycji w woj. śląskim.

W tym roku udało się zwiększyć maksymalną wielkość preferencyjnej pożyczki z 600 tys. zł do 1 mln zł. Aby ubiegać się o pieniądze potrzebny jest wkład własny w wysokości minimum 20 proc. całkowitej wartości wydatków finansowanych pożyczką. Pożyczka na cele inwestycyjne może być udzielana na okres do 7 lat, z możliwością rocznej karencji w spłacie kapitału. Preferencyjna pożyczka oprocentowana jest według stałej stawki równej 1 proc. w skali roku.

Należący w większości do samorządu woj. śląskiego Fundusz Górnośląski został powołany w 1995 r. w ramach Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który podpisali z rządem przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych i przedsiębiorców. Głównym zadaniem Funduszu jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy w regionie. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pilny apel Okręgowego Inspektora Pracy. Chodzi o upały

Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o podejmowanie działań ograniczających wpływ wysokich temperatur na warunki pracy.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.