Śląskie: prawie miliard na likwidację niskiej emisji

fot: Andrzej Bęben/ARC

Termin składania wniosków o dofinansowanie w WFOŚiGW upłynie tu z końcem r.

fot: Andrzej Bęben/ARC

Nabory wniosków do programu służącego poprawie jakości powietrza w centralnej części wojwództwa śląskiego ogłosił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który koordynuje to przedsięwzięcie.

Budżet programu "kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej" wynosi niespełna miliard złotych. Program obejmuje terytorialnie cały subregion centralny woj. śląskiego.

W programie przewidziano trzy tzw. poddziałania: efektywną dystrybucję ciepła i chłodu (pula 737,1 mln zł) promowanie wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej (z pulą 93,9 mln zł) oraz wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych (pula środków 120,2 mln zł).

Pierwsze poddziałanie - z największą pulą środków - kierowane jest przede wszystkim do firm zajmujących się dystrybucją ciepła (i/lub chłodu). Dotyczy budowy lub przebudowy sieci dystrybucyjnych do istniejących odbiorców, budowy przyłączy do istniejących budynków oraz instalacji węzłów. Ze wsparcia mogą też korzystać samorządy i ich jednostki, podmioty świadczące usługi w ramach realizacji obowiązków samorządów oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

Termin składania wniosków o dofinansowanie w WFOŚiGW upłynie tu z końcem roku.

W tym samym terminie podobne grono beneficjentów będzie mogło składać wnioski w drugim poddziałaniu - promującym wysokosprawną kogenerację ciepła i energii elektrycznej.

Projekty mogą dotyczyć tu: budowy sieci (w tym przyłączy) umożliwiających wykorzystanie energii cieplnej wytworzonej w źródłach wysokosprawnej kogeneracji, wykorzystania ciepła odpadowego wyprodukowanego w tego typu układach (w ramach projektów rozbudowy/budowy sieci ciepłowniczych) oraz budowy sieci umożliwiających wykorzystanie ciepła wytworzonego w kogeneracji.

Nieco później rozpocznie się nabór wniosków do ostatniego poddziałania. Chodzi w nim przede wszystkim o głęboką kompleksową modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkaniowych. Tutaj projekty będą mogły zgłaszać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe (z obszarów wskazanych w Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego). Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane od 4 lipca do końca października br.

We wszystkich poddziałaniach maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowalnych będzie ustalany zgodnie z przepisami pomocy publicznej - do 85 proc.

Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach wynika, że w skali kraju z woj. śląskiego pochodzi ok. 40 proc. niskiej emisji. Jednocześnie region ten zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem produkcji i sprzedaży energii cieplnej (to 15,9 proc. krajowej sprzedaży energii cieplnej dostarczanej do budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.