Śląskie: pracują nad wydaniem wszystkich środków z UE

fot: Maciej Dorosiński

Zarząd woj. śląskiego zaczął pośredniczyć w organizowaniu komunikacji miejskiej na niektórych liniach, które nie mogą być już finansowane na wcześniejszych zasadach

fot: Maciej Dorosiński

Już 99,3 proc. funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013 (RPO) rozdzielono na dofinansowania ze środków tego programu. Ostatnio podpisywano jedne z ostatnich umów wykorzystujących środki "starego" RPO.

Projekty współfinansowane ze śląskiego RPO na lata 2007-2013 powinny zostać zakończone do czerwca 2015 r., a rozliczone - w trzecim kwartale 2015 r. We wtorek (25 listopada) urząd marszałkowski woj. śląskiego przedstawił najnowszy raport z realizacji tego RPO - z danymi obejmującymi pierwsze trzy kwartały 2014 r.

Z raportu wynika m.in., że w ramach dotychczasowego śląskiego RPO wybrano do dofinansowania 4970 projektów, w których zatwierdzone dofinansowanie sięga 7,26 mld zł (99,3 proc. wszystkich środków RPO). Oznacza to, że na podpisanie czekało 37 umów, jako że już wcześniej podpisano 4933 umowy, w których łączna wartość dofinansowania wyniosła 7,2 mld zł (98,5 proc. wszystkich środków RPO).

Z tych środków do końca września br. wypłacono prawie 5,6 mld zł, czyli blisko 78 proc. zakontraktowanej kwoty, a jednocześnie ponad 76 proc. wszystkich środków programu. Zatwierdzono 4096 wniosków o płatność końcową, co oznacza zakończenie ponad 83 proc. projektów, które uzyskały wsparcie ze środków RPO.

Po pierwszym kwartale br. urząd marszałkowski informował, że w ramach "starego" RPO podpisano do tego czasu 4,7 tys. umów o dofinansowanie, przewidujących łączną wartość dofinansowania 6,9 mld zł. Do końca I kw. br. wypłacono ponad 5 mld zł - 73 proc. zakontraktowanej kwoty.

Z całej puli dotychczasowego RPO największe środki - po ok. 1,4 mld zł - trafiły na inwestycje na drogach regionalnych i lokalnych oraz na szeroko rozumiany rozwój przedsiębiorczości.

Tylko niespełna 10 proc. środków RPO wykorzystano w projektach realizowanych na terenie całego regionu. Pozostałe fundusze trafiały na przedsięwzięcia prowadzone w czterech subregionach woj. śląskiego.

Dotacje, które zaakceptowano dla projektów z subregionu centralnego (obejmującego m.in. aglomerację katowicką) sięgnęły łącznie 3,78 mld zł, z subregionu południowego - 1,14 mld zł, z zachodniego - 0,85 mld zł i z północnego - 0,74 mld zł. Łącznie dotacje dla projektów prowadzonych w subregionach wyniosły 6,51 mld zł, czyli 89 proc. środków dotychczasowego śląskiego RPO.

Wartość dofinansowania per capita okazała się najwyższa w subregionie południowym (1712 zł na mieszkańca), a potem kolejno - w północnym (1401 zł), w centralnym (1348 zł) i zachodnim (1324 zł). Średnio na mieszkańca regionu wsparcie programu sięgnęło 1566 zł.

Przedstawiciele samorządu woj. śląskiego w ostatnim czasie informowali, że niezależnie od kontraktowanych stopniowo środków RPO, w programie pojawiały się środki zaoszczędzone w toku realizacji wcześniejszych projektów, albo zwalniane z innych unijnych przedsięwzięć. Tak było np. w przypadku budowy jednego z odcinków Drogowej Trasy Średnicowej - w śródmieściu Gliwic.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.