Śląskie: ponad 743 mln euro na projekty energetyczne i OZE

fot: ARC

Trzeba będzie nam przygotować 1,1 mld euro

fot: ARC

Ponad 743 mln euro będzie mogło przeznaczyć województwo śląskie na projekty związane z poprawą efektywności energetycznej, odnawialne źródła energii (OZE) oraz przyjazny dla środowiska transport w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020.

Najważniejszy dokument strategiczny, jakim jest Regionalny Program Operacyjny Woj. Śląskiego na lata 2014-2020, wskazujący kierunki, na które będą kierowane te środki, jest przygotowywany do negocjacji z Komisją Europejską. Jak zaznaczyła w środę Urszula Machlarz z wydziału rozwoju regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach, w przypadku projektów energetycznych planowana na te cele kwota (ponad 743 mln zł) nie powinna się zmienić.

Machlarz powiedziała, że w nowej perspektywie unijnej o dofinansowanie będą mogły się ubiegać projekty związane m.in. z budową instalacji wykorzystujących energię odnawialną, poprawą efektywności energetycznej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, których celem będzie usprawnienie procesów produkcyjnych np. poprzez zastosowanie energooszczędnych rozwiązań technologicznych.

- W infrastrukturze publicznej będą środki na przykład na termomodernizację szkół, domów kultury, szpitali. Rozważa się, by objąć tymi zadaniami również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe - dodała.

Nowa perspektywa unijna przewiduje również dofinansowanie projektów dotyczących "przyjaznego dla środowiska transportu miejskiego". Machlarz dodała, że będzie można je przeznaczyć m.in. na zakup autobusów energooszczędnych.

- Koncentrujemy również środki m.in. na zakup taboru autobusowego i tramwajowego, modernizację infrastruktury linii tramwajowych, budowę centrów przesiadkowych, czy wzmacnianie infrastruktury rodzaju park&ride, której celem będzie na przykład zachęcenie kierowców do pozostawienia samochodów w centrach parkingowych na rzecz transportu publicznego - dodała. Wskazała też, że "kwalifikacje do tego rodzaju inwestycji będą musiały być poparte w miastach analizą". Jej wyniki będą miały wpływ na "dofinansowanie konkretnego projektu".

W poprzedniej perspektywie unijnej na lata 2007-2013, na projekty związane z "efektywnością energetyczną (bez transportu miejskiego)" region miał do dyspozycji prawie 67 mln euro.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.