Śląskie: ponad 414 mln euro na rozwój przedsiębiorczości

fot: ARC

Nowa unijna perspektywa, czyli na lata 2014-2020 będzie wymagała od beneficjentów zmiany podejścia i wyższego wkładu własnego

fot: ARC

Ponad 414 mln euro zostanie przeznaczone na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw z woj. śląskiego - poinformowało Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. Pieniądze będzie można wydać m.in. na badania i rozwój, innowacje, inwestycje dotyczące turystyki.

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości jest samorządową jednostką odpowiedzialną za unijne wsparcie przedsiębiorców poprzez wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w części skierowanej do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. W poprzedniej perspektywie finansowej na lata 2007-2013 instytucja ta podpisała blisko 3,9 tys. umów z przedsiębiorcami - na ponad 1,1 mld zł.

Jak poinformowała rzeczniczka Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości Paulina Cius, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 zostanie przeznaczone ponad 414 mln euro.

Na badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach, w tym np. projekty związane z uruchomieniem nowych linii technologicznych, centrum będzie mogło przeznaczyć ponad 268 mln euro. Przedsiębiorcy będą mogli starać się również o środki na tzw. technologie informacyjno-komunikacyjne, czyli m.in. na rozwój działalności w internecie - ponad 44 mln euro, a inwestycje w zakresie turystyki - ponad 30 mln euro.

Cius dodała, że ponad 69 mln euro zostanie przeznaczone również m.in. na kursy i szkolenia pracowników. - Chodzi tu w szczególności o przedsiębiorstwa, które przechodzą procesy modernizacyjne i konieczne jest na przykład przekwalifikowanie pracowników, co pozwoli utrzymać im miejsca pracy - powiedziała Cius.

W poprzedniej perspektywie finansowej na lata 2007-2013, z blisko 3,9 tys. podpisanych umów z przedsiębiorcami ponad 350 dotyczyło dofinansowania przedsięwzięć związanych z podnoszeniem atrakcyjności turystycznej regionu.

- Wydano ponad 155 mln zł na rozwój turystyki w regionie, a w szczególności na rozbudowę i modernizację bazy hotelowej, gastronomicznej oraz obiektów służących rekreacji i uprawianiu aktywnych form wypoczynku - powiedziała Cius. Powstały m.in. park tradycji wsi polskiej w Kamyku, Warownia Pszczyńskich Rycerzy, zmodernizowano schroniska górskie w Beskidach, zrewitalizowano m.in. miejsce po dawnej kopalni Prezydent w Chorzowie wraz z zabytkową wieżą wyciągową, która jest atrakcją turystyczną.

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości dofinansowało też projekty wdrażające wyniki badań m.in. w dziedzinie analizy nawierzchni drogowych czy w zakresie tworzenia przyjaznych systemów informatycznych w oparciu o tzw. eye tracking (metoda badawcza, polegająca na śledzeniu ruchów gałek ocznych, wykorzystywana do analizy i poprawy użyteczności serwisów internetowych).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.