Śląskie: podatki nieco wyższe w 2014 r., ale...

Lokalne podatki w gminach woj. śląskiego z reguły wzrosną w 2014 r. o 0,9 proc., czyli wskaźnik inflacji w pierwszym półroczu. Część samorządów zdecydowała się na pozostawienie stawek na tegorocznym poziomie, a inne - jak Częstochowa - obniżą niektóre podatki.

Tam, gdzie samorządy zdecydowały się na podwyżki, są one z reguły niewielkie, a także mniejsze niż przed rokiem, kiedy duża część gmin podniosła stawki o ok. 4 proc.

W Częstochowie obniżki stawek podatku od nieruchomości były inicjatywą radnych, wbrew pierwotnej propozycji prezydenta miasta, który chciał inflacyjnej waloryzacji stawek.

Decyzją częstochowskich radnych stawka podatku za metr kwadratowy powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych wyniesie w przyszłym roku 70 groszy, wobec 73 groszy w mijającym roku, natomiast za metr kw. w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza będzie to 22 zł, zamiast 22,67 zł w kończącym się roku.

Radni Częstochowy chcieli także znaczącej obniżki podatku od środków transportowych w tym mieście, jednak przyjęte w listopadzie stawki w kilku przypadkach były poniżej stawek minimalnych, ustalanych przez ministra finansów. Dlatego tuż przed świętami Bożego Narodzenia radni jeszcze raz zajęli się tym podatkiem, przyjmując stawki zaproponowane pierwotnie przez prezydenta miasta, ale obniżone w każdej z kategorii o 20 zł w stosunku do tegorocznych stawek.

Politykę niższych stawek podatku od środków transportowych utrzyma w przyszłym roku Bytom, którego władze przed rokiem obniżyły ten podatek w niektórych kategoriach nawet o połowę, chcąc zachęcić firmy transportowe, by nie przenosiły swoich baz do innych miast, a także lokowały w Bytomiu nowe.

W przyszłym roku podatki transportowe w Bytomiu nie wzrosną. Za niewielką ciężarówkę, o wadze od 3,5 do 5,5 tony trzeba zapłacić rocznie 312 zł, do 9 ton - 516 zł, a do 12 ton - 648 zł. Dla porównania w Częstochowie jest to odpowiednio 780, 1330 i 1600 zł, a w Katowicach 648, 1116 i 1356 zł, przy czym w Częstochowie auta z certyfikatem EURO mogą liczyć na ok. 10 proc. zniżki, a w Katowicach zapłacą taniej o ok. 40-45 proc.

W Katowicach stawki podatku od środków transportu wzrosną w przyszłym roku z reguły o 0,9 proc., przy czym - w zależności od kategorii samochodu lub naczepy - w poszczególnych przypadkach jest to od 0,52 proc. do 1,09 proc., co wynikało z konieczności zaokrąglenia stawki. W niektórych przypadkach stawki nie zmienią się.

Jednym z najważniejszych źródeł wpływów do miejskich kas są podatki od nieruchomości. Samorząd Katowic oczekuje, że w przyszłym roku uzyska z tego tytułu blisko 205 mln zł. W stolicy województwa opłata za metr kwadratowy powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych wyniesie w 2014 r. 67 groszy (o 1 grosz więcej niż w 2013 r.) oraz 22,10 zł za m kw. w budynkach do działalności gospodarczej, czyli o 20 gr więcej niż dotąd.

W Gliwicach opłata w budynkach mieszkalnych wzrosła do 66 groszy (o 1 grosz), a w gospodarczych do 22,30 zł (wobec 21,90 zł w tym roku). Gliwiccy samorządowcy utrzymali zwolnienie podatkowe dla nieruchomości, gdzie wyremontowano elewację lub dach. W Rybniku stawka w budynkach mieszkalnych wzrośnie z 72 do 73 groszy za metr kw., a w budynkach gospodarczych z 22,80 zł do 23,01 zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pilny apel Okręgowego Inspektora Pracy. Chodzi o upały

Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o podejmowanie działań ograniczających wpływ wysokich temperatur na warunki pracy.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.