Śląskie: Metropolia podzieliła ok. 26 mln zł na walkę z niską emisją

1542988067 termomodernizacja arc ab

fot: ARC/Andrzej Bęben

W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców i kotłów domowych na paliwo stałe, a także na termomodernizację budynków jednorodzinnych

fot: ARC/Andrzej Bęben

O podziale między 30 gmin blisko 26 mln zł z budżetu prowadzonego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią (GZM) Programu Ograniczania Niskiej Emisji zdecydowało w środę zgromadzenie GZM. Dotowane będą m.in. termomodernizacje budynków gminnych oraz budowa instalacji OZE.

Uruchomiony w ub. roku w GZM "Program działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji" dysponował w 2020 r. budżetem ok. 90 mln zł, który został podzielony na dofinansowanie ponad 100 projektów. Niemal połowa z nich dotyczyła termomodernizacji budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych stanowiących własność gmin.

GZM dotowała też inwestycje polegające na wymianie źródeł ciepła, podłączaniu budynków do sieci ciepłowniczych i budowie instalacji odnawialnych źródeł energii. Niektóre dotacje wsparły budowę lub modernizacje oświetlenia ulic, chodników czy infrastruktury rowerowej. W przypadku części inwestycji dotacje programu stały się źródłem wkładu własnego w projektach unijnych.

W tegorocznym budżecie Metropolii na wsparcie działalności gmin członkowskich GZM w Programie Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) zarezerwowano ok. 14,6 mln zł. Do programu dodatkowo trafiło ok. 13,5 mln zł, których nie zdążono wykorzystać w ub. roku. Pełny budżet PONE wynosi więc ok. 28,1 mln zł.

W środę zgromadzenie GZM zdecydowało o zatwierdzeniu listy, na której znalazły się 44 projekty 30 gmin. Największe jednostkowe dotacje trafią do Mysłowic (3 mln zł na termomodernizację tamtejszego przedszkola nr 5) oraz do Gliwic (2,26 mln zł na "Kompleksową termomodernizację budynków wraz ze zmianą systemów ogrzewania w 2021 r.").

Prócz termomodernizacji budynków gminnych oraz budowy odnawialnych źródeł energii projekty obejmują także modernizacje systemów oświetlenia, inwestycje związane z węzłami przesiadkowymi czy infrastrukturą przystankową. Pozyskane dotacje gminy będą inwestować również w budowę i modernizację dróg rowerowych oraz infrastrukturę ruchu pieszych.

Wykorzystanie 25,8 mln zł z budżetu PONE obejmującego łącznie 28,1 mln zł oznacza, że w ciągu roku samorządy mogą się jeszcze ubiegać o dofinansowanie z puli ok. 2,1 mln zł, która pozostała do podziału.

W środę zgromadzenie GZM zdecydowało też o podziale blisko 10 mln zł z budżetu Metropolii między 34 gminy na realizację projektów w ramach Metropolitalnego Funduszu Solidarności mającego niwelować różnice rozwojowe poszczególnych miast i gmin członkowskich. Także w tym przypadku tegoroczny budżet przedsięwzięcia nie został jeszcze wyczerpany.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.