Śląskie: lokalne podatki i opłaty na podobnym poziomie

fot: Maciej Dorosiński

81 proc. Polaków wskazało dokręcanie kranów, jako osobiste działanie na rzecz ochrony środowiska

fot: Maciej Dorosiński

W wybranych miastach woj. śląskiego większość lokalnych podatków i opłat w 2015 r. zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie. W niektórych przypadkach mieszkańcy i przedsiębiorcy zapłacą mniej niż dotychczas - m.in. z tytułu podatków od nieruchomości i za wodę.

Mieszkańcy Katowic powinni mieć w przyszłym roku nieznacznie niższe rachunki za wodę. Katowickie Wodociągi chcą obniżyć dotychczasową cenę metra sześciennego o 7 groszy netto - z 5,46 zł do 5,39 zł. Uchwałę w tej sprawie podjęto 30 grudnia.

Planowana obniżka wynika m.in. ze spadku ceny zakupu wody od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów - największej w Polsce firmy wodociągowej - ze sprzedawanej przez nią lokalnym spółkom wody korzysta ok. 2,5 mln osób.

Zgodnie z obowiązującą umową do końca roku 2014 cena wody płacona GPW przez Katowickie Wodociągi wynosi 2,25 zł za m sześcienny. Następna umowa obowiązywać będzie od 1 stycznia 2015 do 31 grudnia 2015 r. Cena zakupu wody w tym okresie wyniesie 2,19 zł za m sześcienny.

Nieznacznie - o maksymalnie kilka groszy - wzrastają w Katowicach podatki od nieruchomości, np. od budynków mieszkalnych o 67 do 68 gr za m kw., a od budynków związanych z działalnością gospodarczą z 22,1 zł do 22,19 zł. Na tym samym poziomie zostają stawki podatku od środków transportowych.

Bez zmian w Katowicach pozostaną też opłaty za wywóz śmieci, podobnie jak opłata targowa, która na tym samym poziomie utrzymuje się od 2010 r. W mieście nie ma podatku od posiadania psa. Opłata za użytkowanie wieczyste jest aktualizowana corocznie w odniesieniu do 11,3 proc. płatników, w 2015 r. średni wzrost wpływów z opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntów Skarbu Państwa wyniesie 3 proc.

Od 2011 r. w Katowicach obowiązują uchwały dotyczące zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis i w ramach skorzystania z regionalnej pomocy inwestycyjnej. Chodzi m.in. o firmy, które rozpoczynają działalność gospodarczą w mieście lub rozpoczynają nową inwestycję.

O 64 gr mniej niż dotychczas - 5,42 zł - zapłacą za wodę mieszkańcy Rudy Śląskiej. Lokalne władze podkreślają, że było to możliwe nie tylko dzięki obniżce cen wody dostarczanej przez GPW, ale też dzięki zmianom organizacyjnym wprowadzonym w rudzkim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Będzie to kolejna obniżka cen wody w Rudzie Śląskiej. W 2012 i 2013 r. rudzianie płacili za wodę o 7 groszy więcej niż obecnie.

W Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie nowe taryfy są dopiero w opracowaniu - obecne ceny obowiązują do 31 marca. Obecnie za m sześcienny wody mieszkańcy płacą tam 3,42 zł netto i prawdopodobnie od kwietnia zapłacą więcej.

Lokalne podatki w Częstochowie od przyszłego zostaną utrzymane na obecnym poziomie - jak opłata targowa i za posiadanie psa - a w niektórych przypadkach będą nieco niższe. Lokalne władze chcą w ten sposób przyciągnąć inwestorów. Stawka podatku od nieruchomości pobieranego za każdy metr kw. powierzchni użytkowej mieszkania oraz domu pozostanie na poziomie 2014 r, czyli 0,70 zł za m kw. Z 22 z na 21,45 zł za m kw. spadnie podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także budynków mieszkalnych, których część jest przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.