Śląskie liderem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Sprawnie przebiega proces pozyskiwania środków na część środowiskową Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach pięciu środowiskowych priorytetów programu ogłoszono 46 konkursów, w których zgłoszono 1049 projektów inwestycyjnych. Ich łączna wartość to 35 mld zł - wynika z raportu resortu środowiska.

W całym ubiegłym roku wydano 466 potwierdzeń dofinansowania przedsięwzięć prośrodowiskowych, m.in. budowy kanalizacji, wodociągów, oczyszczalni ścieków, unowocześniania i budowy składowiska odpadów, a także dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska. Zawarto 416 umów na łączną kwotę 12,8 mld zł.

- Oznacza to, że wiele regionów naszego kraju dzięki tym inwestycjom otrzyma wkrótce największą jak do tej pory szansę na rozwój gospodarczy a co za tym idzie, bardzo istotną zmianę warunków życia mieszkańców - przyznaje wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Jednym z pierwszych tegorocznych potwierdzeń dofinansowania ze środków unijnych jest projekt budowy kanalizacji pn. "Ochrona wód dorzecza Górnej Odry w zlewni oczyszczalni ścieków Karkoszka II" dla powiatu wodzisławskiego.


Pożyczka z WFOŚIGW

Całkowity koszt tej inwestycji wynosi 174 mln zł, z czego 92 mln zł to dotacja z Funduszu Spójności. Na pozostałą część środków, stanowiących wkład własny beneficjenta, złożyła się pożyczka preferencyjna z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w wysokości 20 mln zł, oraz kredyt komercyjny z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Łączna długość nowej sieci kanalizacji sanitarnej wyniesie 126 km. Projekt przewiduje również budowę dziesięciu przepompowni i umożliwienie podłączenia do nowoczesnej sieci kanalizacyjnej ponad 12 tys. mieszkańców. W efekcie w 2015 roku - po zakończeniu tego zadania - nową kanalizację sanitarną będzie miało 95 proc. gospodarstw w gminach takich jak: Wodzisław Śląski, Radlin, Gorzyce oraz Marklowice.

Beneficjenci z województwa śląskiego pozyskali dotychczas najwięcej w skali kraju środków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, przeznaczonych na zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki odpadami. Na 54 złożone wnioski o wsparcie inwestycji w tych dziedzinach podpisano 29 umów, w tym 16 z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i 13 z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Sukces i wyzwanie
W tym czasie w całym kraju na podobne zadania złożono 486 wniosków i podpisano 192 umowy. Dzieki tym środkom powstała kanalizacja sanitarna o długości 10611 km.

- Wyniki te to nie tylko sukces, ale i poważne wyzwania dla realizujących inwestycje środowiskowe zarówno władz samorządowych jak i mieszkańców. Od ich wspólnej determinacji i współpracy przy realizacji tych trudnych inwestycji zależeć będzie bowiem to, czy szansa na ożywienie i zmiany gospodarcze w gminach zostanie wykorzystana - podkreśla Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.