Śląskie: konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną

fot: Kajetan Berezowski

W ubiegłym roku najlepszym zrewitalizowanym obiektem został zmodernizowany budynek elektrowni po dawnej kopalni Saturn w Czeladzi, w którym działa Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"

fot: Kajetan Berezowski

Do końca maja można zgłaszać najlepsze zeszłoroczne realizacje architektoniczne i urbanistyczne z woj. śląskiego do konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną tego regionu. Współorganizowane przez samorząd regionu przedsięwzięcie ma już 15-letnią tradycję.

Konkurs ma m.in. promować rozwój i zmiany przestrzeni publicznej, przeciwdziałać degradacji przestrzeni otwartej i zurbanizowanej oraz poprawiać wizerunek województwa. W tej formule zyskał już w regionie pewną popularność - w towarzyszącym mu internetowym plebiscycie w ub. roku oddano ponad 12 tys. głosów.

Organizatorami - obok urzędu marszałkowskiego - są katowickie oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Zgłaszane do konkursu inwestycje są oceniane w czterech kategoriach: przestrzeń publiczna, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, obiekt użyteczności publicznej i zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej.

Do ubiegłorocznej 15. edycji konkursu wpłynęło 45 zgłoszeń z 34 gmin.

W kategorii przestrzeń publiczna nagrodzono Park sensoryczny w Rydułtowach (pracownia Alternatywny Krajobraz) - niewielki tematyczny park podzielony na strefy z urządzeniami i instalacjami mającymi edukować - działając na zmysły. Nagrodę w kategorii zrewitalizowana przestrzeń publiczna przyznano za modernizację skweru im. ks. Stefana Pieczki, który znajduje się w pobliżu raciborskiego rynku (pracownia Architec).

Za najlepszy obiekt użyteczności publicznej uznano budynek Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dzieci powstały w ramach rozbudowy Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie (GIGAarchitekci, Susuł&Strama Inwestycje). Najlepszym zrewitalizowanym obiektem został zmodernizowany budynek elektrowni po dawnej kopalni Saturn w Czeladzi, w którym działa Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" (pracownia APPA Jan Pudło).

W konkursie oceniane są inwestycje zrealizowane na terenie woj. śląskiego do końca grudnia poprzedniego roku. Konkursowe propozycje mogą zgłaszać: projektanci, inwestorzy, prezydenci miast, burmistrzowie lub wójtowie, starostowie powiatów, stowarzyszenia oraz samorządy zawodowe.

Spośród wniosków spełniających warunki formalne konkursowe jury najpierw nominuje najlepsze, a spośród nich wybiera laureatów rekomendowanych do przyznania nagród i wyróżnień zarządowi woj. śląskiego. Jury tworzą marszałek woj. śląskiego oraz członkowie wojewódzkiej komisji urbanistyczno-architektonicznej.

W tegorocznym konkursie pula nagród finansowych wyniesie 60 tys. zł. Po 15 tys. zł mają dostać projektanci zwycięskich inwestycji w każdej kategorii. Nominowane, nagrodzone i wyróżnione inwestycje są też zgłaszane do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną.

Termin zgłoszeń do tegorocznej edycji "Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego" upływa 29 maja. Głosowanie internautów potrwa przez cały sierpień. Uroczystość ogłoszenia wyników odbywa się podczas organizowanych w październiku przez SARP Śląskich Dni Architektury.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.