Śląskie: Jasienica zdobyła 14,8 mln zł na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego

fot: ARC/Andrzej Bęben

Wsparcie finansowe od NFOŚiGW będą mogły otrzymać samorządy, ich grupy, związki czy stowarzyszenia

fot: ARC/Andrzej Bęben

Gmina Jasienica podpisała umowę na sfinansowanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wykonania odwiertu w Grodźcu w poszukiwaniu źródeł geotermalnych. To 14,8 mln zł - podały w piątek, 13 sierpnia, władze gminy położonej obok Bielska-Białej.

Umowa została podpisana podczas uroczystości w czwartek w Otwocku. Pieniądze pozwolą nam zrealizować bardzo ważny projekt, który przyspieszy rozwój części naszej gminy w ramach Jasienickiego Kurortu Zamkowego - powiedział wójt Janusz Pierzyna.

14,8 mln zł w całości pokryje wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Jasienica GT-1 w Grodźcu. Jasienicki projekt znalazł się wśród 15 wniosków z całej Polski, jakie Fundusz zakwalifikował do sfinansowania.

Otwór poszukiwawczo-rozpoznawczy zostanie wykonany na działce w Grodźcu, która ma powierzchnię 5,5 hektara. Jest ona własnością gminy. Otwór może mieć głębokość prawie 2 km. Projekt obejmuje również wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej, zawierającej wyniki badań polowych i laboratoryjnych. Zawierała ona będzie także opis budowy geologicznej oraz analizy warunków hydrogeologicznych. Taki komplet może stanowić podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o koncesję na ewentualną eksploatację. Realizacja projektu nastąpi w latach 2021-2024.

Geotermia to jeden z elementów stworzenia w Grodźcu kompleksu o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym. Projekt Jasienicki Kurort Zamkowy powstał w 2017 r. i został wpisany do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa. Zdaniem wójta Pierzyny, ciepłe źródła, jakie prawdopodobnie znajdują się na terenie Grodźca, pozwolą na stworzenie basenów z ciepłą i leczniczą wodą, a także będą mogły zostać wykorzystane do ogrzewania domów.

Dzięki temu staniemy się czystym regionem bez zanieczyszczeń atmosfery i prawdziwym, tętniącym życiem kurortem w tej części Polski - powiedział samorządowiec.

Sercem kurortu miałby się stać zamek w Grodźcu. Na terenie ok. 50 ha wokół niego powstać ma kompleks turystyczno-edukacyjno-rehabilitacyjno-sportowy. Plany zakładają m.in. stworzenie muzeum, centrum konferencyjnego i edukacyjnego z zapleczem hotelowym, ośrodka spa oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktury sportowej, w tym ścieżek pieszych, rowerowych i konnych, tras narciarskich, a także basenów termalnych. Powstać ma dom dla weteranów. Częścią kurortu będą oranżerie, ogrody oraz rezerwat przyrody Morzyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.