Śląskie: do połowy listopada remonty dróg krajowych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Remonty w znacznej mierze realizowane będą również w weekend

fot: Andrzej Bęben/ARC

Do połowy listopada katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zamierza wyremontować nawierzchnię ok. 80 km dróg w woj. śląskim. Prace będą kosztowały ok. 15,5 mln zł, obejmą m.in. odcinki dróg S1, 1 i 94.

Jak poinformowały w środę (4 września) służby prasowe katowickiego oddziału GDDKiA, tego dnia rozpoczął się remont drogi krajowej nr 94 w Toszku, a do końca września remontowane będą odcinki od Toszka do granicy z woj. opolskim. Prace, które obejmą łącznie ponad 5 km drogi, będą wykonywane połówkami jezdni. W ich miejscach wprowadzany ma być ruch wahadłowy.

Od czwartku (5 września) do końca września trwać ma remont 19-kilometrowego odcinka drogi nr 1 między Częstochową, a granicą z woj. łódzkim. Na lewym pasie jezdni między miejscowością Madalin a Częstochową oraz na odcinkach prawego pasa jezdni w kierunku północnym, wykonywany będzie tzw. mikrodywanik. Jezdnie w miejscach prac będą zwężane do jednego pasa.

Według wyjaśnień katowickich drogowców mikrodywanik to cienka warstwa mieszanki mineralno-emulsyjnej, nakładana na istniejącą nawierzchnię. Kładzenie mikrodywanika traktowane jest jako zabieg poprawiający cechy nawierzchni, zwłaszcza szorstkość i szczelność, a także wydłużający jej żywotność.

W większym zakresie wykonany zostanie remont odcinka drogi ekspresowej S1 w południowej części regionu - od miejscowości Świętoszówka do miejscowości Pogórze. Od poniedziałku do 25 października w kilku miejscach wymieniana będzie tam warstwa ścieralna na całej szerokości obu jezdni. W miejscach prac ruch odbywał się będzie dwukierunkowo nieremontowaną akurat jezdnią.

Również od poniedziałku do 30 września remontowana będzie nawierzchnia drogi nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach. Tam roboty będą prowadzone równocześnie na połówkach obu jezdni. Roboty prowadzone będą tam również nocą, będzie to m.in. frezowanie wyeksploatowanej warstwy ścieralnej.

W drugiej połowie września rozpocząć ma się remont prawie 2-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej nr S1 między Mysłowicami i Sosnowcem (ruch będzie prowadzony tylko jednym pasem). W podobnym czasie i z podobnymi utrudnieniami remontowane będą odcinki drogi nr 1 między miejscowością Zabijak i Dąbrową Górniczą. Prace te potrwają do połowy listopada.

GDDKiA zapowiada, że aby zmniejszyć utrudnienia, remonty w znacznej mierze realizowane będą również w weekendy, natomiast tam, gdzie umożliwią to warunki terenowe i zakres robót, prace mają być prowadzone także nocą.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mija rok od zamknięcia estakady w Chorzowie. Czy wrócą tam samochody?

Dokładnie rok temu całkowicie wyłączono z użytku estakadę w Chorzowie. To była reakcja prezydenta miasta na ekspertyzę, która wskazywała, że może dojść do katastrofy. Zgodnie z ekspertyzą uzupełniającą można tam w ograniczonym zakresie przywrócić ruch. Ale czy to nastąpi? - W tej kwestii decyzja jeszcze nie zapadła. Dyskutujemy, czy będzie to w ogóle miało sens – stwierdził prezydent Chorzowa Szymon Michałek.

Znana sieć handlowa z poważnymi zarzutami z UOKiK

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty sieci sklepów Dino, firmom przewozowym i menedżerom dotyczące zmowy ograniczającej konkurencję na rynku pracy - poinformował we wtorek UOKiK. Przedsiębiorstwom grozi kara do 10 proc. obrotu, a menadżerom - do 2 mln zł.

Zaawansowane rozwiązania do higieny i ochrony urządzeń w procesach technologicznych

W procesach technologicznych higiena oraz ochrona urządzeń stanowią fundament stabilnej i bezpiecznej produkcji. Firmy, które dążą do maksymalizacji żywotności parku maszynowego, coraz chętniej sięgają po chemiczne rozwiązania o wysokiej selektywności działania. Kluczową rolę odgrywają tu substancje powierzchniowo czynne, ponieważ to one determinują skuteczność usuwania zanieczyszczeń, stabilność formulacji oraz poziom zabezpieczenia konstrukcji przed korozją czy degradacją biologiczną.

Kaucja od butelek może być objęta podatkiem dochodowym

Środki z systemu kaucyjnego mogą być objęte podatkiem, jeśli nie pochodzą ze zwrotu wcześniej zakupionych butelek - poinformowało Ministerstwo Finansów.