Śląskie: budżet obywatelski w dużych miastach

fot: Andrzej Bęben/ARC

W Katowicach budżet obywatelski wprowadzono po raz pierwszy, z taką inicjatywą w ubiegłym roku zwróciły się do władz miasta organizacje pozarządowe. Do rozdysponowania będzie 10 mln zł

fot: Andrzej Bęben/ARC

Największe miasta woj. śląskiego wprowadziły już możliwość wskazywania bezpośrednio przez mieszkańców celów, na jakie zostanie przeznaczona część pieniędzy z miejskiej kasy, czyli tzw. budżety obywatelskie.

W Katowicach, Rudzie Śląskiej i Rybniku w poniedziałek (30 czerwca) mija termin zgłaszania przez mieszkańców propozycji do zrealizowania w tej formule.

W stolicy regionu budżet obywatelski wprowadzono po raz pierwszy, z taką inicjatywą w ubiegłym roku zwróciły się do władz miasta organizacje pozarządowe. Do rozdysponowania będzie 10 mln zł. Weryfikacja wniosków potrwa do końca wakacji, ogłoszenie pozytywnie i negatywnie zweryfikowanych nastąpi 1 września, potem zaplanowano debaty w jednostkach pomocniczych. Głosować będzie można od 17 do 21 września, a wyniki głosowania zostaną ogłoszone do końca września.

Ze sporym zainteresowaniem spotkała się pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w Sosnowcu, gdzie do wydania w przyszłym roku jest 5 mln zł. W ciągu trzech tygodni wpłynęło ponad 170 wniosków. Najwięcej inicjatyw dotyczyło dziedziny rekreacji i wypoczynku - mieszkańcy chcą placów zabaw, siłowni, boisk. Były też propozycje budowy parkingów i naprawy chodników. Analiza wniosków potrwa do 30 sierpnia. Pozytywnie zweryfikowane projekty zostaną opublikowane we wrześniu i poddane pod głosowanie mieszkańców.

W Rudzie Śląskiej w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano na cele wskazane przez mieszkańców 2,3 mln zł. Równolegle realizowane są inwestycje, wybrane w zeszłym roku - to m.in. remont zabytkowej kapliczki św. Józefa, renowacja parkietu hali MOSiR w Halembie, tereny rekreacyjne na osiedlu "Paryż", park aktywności rodzinnej w Bykowinie, czy wybieg dla psów w Parku Dworskim.

- Mieszkańcy wiedzą najlepiej, czego im potrzeba - podkreśliła prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Do 20 sierpnia opublikowany zostanie wykaz inwestycji, które pozytywnie przeszły ocenę formalną. Głosowanie potrwa do 10 września, a ogłoszenie zwycięskich projektów nastąpi pod koniec trzeciego kwartału tego roku.

Po raz pierwszy na budżet partycypacyjny zdecydowały się Tychy. W 2015 r. mieszkańcy będą mieli do wykorzystania 5 mln zł. Aby ułatwić im korzystanie z nowego rozwiązania, przygotowano m.in. warsztaty urbanistyczne w formie gry "Zaprojektuj swoje miasto", podczas których mieszkańcy dowiedzą się, jakie projekty będzie można zgłaszać, jak napisać wniosek i zgłosić projekt do budżetu.

Całość kampanii informacyjnej zakończy się "Nocą pisania projektów" w ostatni weekend sierpnia, z udziałem m.in. osób, które pomogą napisać projekt. Miasto wydało ulotki i plakaty informujące o budżecie, powstało 17 punktów konsultacyjnych oraz specjalna strona internetowa.

- To bardzo ważny element budowania społeczeństwa obywatelskiego, dlatego zachęcam do zaangażowania się w prace nad budżetem - powiedział prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Decyzje mają już natomiast za sobą mieszkańcy Chorzowa. Dodatkowe miejsca parkingowe, plenerowe siłownie i modernizacja boiska - to niektóre inwestycje, wybrane przez nich w drugiej edycji budżetu obywatelskiego w tym mieście. Mieli do dyspozycji 2,1 mln zł, nadesłali 961 wniosków - część pomysłów się powtarzała. Oddano ponad 21 tys. głosów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.