Śląskie: BOŚ obsłuży program Dom Energetyczny

Bank Ochrony Środowiska obsłuży w najbliższych dwóch latach program "Dom energetyczny", w ramach którego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył 3 mln zł na wsparcie budowy niskoenergetycznych domów.

Pilotażowy program - pierwszy taki w Polsce - ruszył w 2011 r. Fundusz zdecydował o jego kontynuacji i rozwinięciu - na nieco zmienionych zasadach - także w latach 2013-2014. W piątek (21 grudnia) podpisano umowę z wyłonionym w przetargu Bankiem Ochrony Środowiska, który obsłuży dwuletnią linię kredytową na ten cel. Bank zajmował się tym także w poprzedniej edycji programu.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania preferencyjnych kredytów na budowę domów niskoenergetycznych dostępne będą wkrótce w oddziałach Banku Ochrony Środowiska w Katowicach i Częstochowie.

Katowicki fundusz był pierwszą w Polsce instytucją, która uruchomiła pilotażową bankową linię kredytową na takie cele, finansowaną ze środków publicznych. W ramach projektu, za pomocą niskooprocentowanych kredytów, dofinansowywano koszty budowy obiektów o małym zapotrzebowaniu na energię cieplną. Na wsparcie przeznaczono 2 mln zł; w nowym programie o połowę więcej.

Jak powiedział Piotr Biernat z katowickiego funduszu, pilotażowy program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, choć nie wszyscy chętni byli w stanie ostatecznie z niego skorzystać. Podpisano umowy z piętnastoma podmiotami, wykorzystując pulę dostępnych środków niemal w 80 proc. W nowym programie zmieniono nieco zasady, by łatwiej było o kredyt.

Dofinansowane uzyskają obiekty, których zapotrzebowanie na energię końcową będzie niższe od 50 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie (w domu budowanym tradycyjną metodą ten wskaźnik to ok. 120 kilowatogodzin energii na metr kw. rocznie), ale z wyłączeniem energii na przygotowanie ciepłej wody.

Okres spłaty wydłużono do 13 lat. Maksymalną wielkość kredytu określono na 200 tys. zł. Oprocentowanie wyniesie do 0,95 stopy redyskota weksli, lecz nie mniej niż 3,5 proc. w stosunku rocznym.

Powiększono też katalog urządzeń, których zakup może uzyskać dofinansowanie. Preferencyjne kredyty obejmą zakup i montaż urządzeń niekonwencjonalnych źródeł ciepła (pompy ciepła, kolektory słoneczne), układów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (tylko dla układów, gdzie odzysk ciepła wynosi co najmniej 75 proc.), systemu wymiennika gruntowego, instalacji ogrzewania, materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek, a także stolarki okiennej i drzwiowej.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zobowiązała kraje członkowskie do budowy po 31 grudnia 2020 r. budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Większość nowych budynków w Austrii, Szwajcarii czy Niemczech ma charakter pasywny lub zeroenergetyczny.

W Polsce uchwalona w 2011 r. ustawa o efektywności energetycznej przewiduje wzorcową rolę sektora publicznego w podnoszeniu efektywności energetycznej, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania budownictwem energooszczędnym, szczególnie wśród instytucji użyteczności publicznej. Przybywa także prywatnych osób zaangażowanych w budowanie domów oszczędzających energię, a tym samym chroniących środowisko.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Pod ziemią bez kompromisów. Jak zmienia się bezpieczeństwo pracy w kopalniach PKW

Nie ma dziś bezpiecznego i wydajnego górnictwa bez ciągłej modernizacji infrastruktury, maszyn i systemów pracy. Choć ryzyka wpisanego w pracę pod ziemią nie da się całkowicie wyeliminować, nowoczesne technologie pozwalają skutecznie ograniczać jego skalę i poprawiać warunki pracy załogi. Z tego założenia wychodzi Południowy Koncern Węglowy, realizując działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę warunków pracy oraz efektywności wydobycia.