Śląskie/ 32 projekty OZE z dotacjami na 38 mln zł

fot: Krystian Krawczyk

Najwyższą kwotę dotacji (prawie 4,2 mln zł) na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii otrzyma Ruda Śląska

fot: Krystian Krawczyk

Łącznie 38 mln zł dofinansowania ze środków unijnych trafi na 32 inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii w miastach i gminach subregionu centralnego woj. śląskiego. Z kolei 5 mln zł wesprze projekt odpadowy z Sosnowca.

Jak wynika ze środowej informacji koordynującego procedurę konkursową Związku Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego, chodzi o rozstrzygnięcia dwóch konkursów tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (ZIT to instrument, w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale dostępnych środków).

W ramach działań śląskiego RPO dotyczących efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej, w tzw. poddziałaniu 4.1.1 ZIT prowadzone są konkursy w zakresie odnawialnych źródeł energii. W rozstrzygniętym obecnie konkursie dotyczącym OZE do dofinansowania łączną kwotą 38 mln zł wybrano 32 projekty (spośród 43 zarejestrowanych).

Najwyższą kwotę dotacji (prawie 4,2 mln zł) otrzyma Ruda Śląska, która przygotowała kilka inwestycji: instalacje OZE w budownictwie jednorodzinnym (II etap), a także zabudowę pomp ciepła i instalacji solarnych w kilku budynkach wielorodzinnych.

Drugi pod względem kwoty dofinansowania (ponad 3,2 mln zł) jest projekt Dąbrowy Górniczej zakładający montaż 327 instalacji fotowoltaicznych na budynkach jednorodzinnych - wraz z infrastrukturą towarzyszącą, przyłączeniami do wewnętrznej instalacji elektroenergetycznej i uruchomieniem. Łączna moc zainstalowania systemów fotowoltaicznych wyniesie tam 1,3 MW.

Znacznie mniejsza gmina Gierałtowice pozyskała ponad 3 mln zł na zabudowę instalacji fotowoltaicznych na 153 budynkach mieszkalnych, a także na miejscowym zespole szkolno-przedszkolnym.

W poprzednim naborze w ramach poddziałania 4.1.1 ZIT, przeprowadzonym od końca listopada 2016 r. do końca kwietnia 2017 r., do dofinansowania wybrano 27 projektów.

Z kolei w poddziałaniu 5.2.1 śląskiego RPO prowadzone są konkursy dotyczące gospodarki odpadami. W rozstrzygniętym teraz konkursie ZIT do dofinansowania kwotą 5 mln zł wybrano jeden projekt dotyczący rozbudowy składowiska Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Sosnowcu.

Obecnie w ramach poddziałania 5.2.1 ZIT śląskiego RPO trwają nabory wniosków w konkursach dotyczących usuwania azbestu, inwestycji w zakłady odzysku i unieszkodliwiania odpadów. W zakończonym z końcem lipca konkursie dotyczącym inwestycji w punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych spłynęło 13 wniosków. W poprzednim konkursie dot. usuwania azbestu przyznano 13 dotacji.

Narzędzie ZIT zakłada znaczny udział w wyborze projektów samorządów lokalnych. W woj. śląskim wykorzystywane jest we wszystkich subregionach (w największym subregionie centralnym pod nazwą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - ZIT; w pozostałych jako Regionalne Inwestycje Terytorialne - RIT).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.