Śląskie: 23 projekty dzięki inicjatywie Jessica

23 projekty przywracające do życia zdegradowane obiekty i tereny są realizowane w woj. śląskim dzięki tzw. inicjatywie Jessica, finansowanej z dotychczasowych unijnych środków. W ostatnich dniach podpisano umowy na osiem z tych przedsięwzięć.

Jak poinformowała w czwartek (3 lipca) dyrektor wydziału rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego Małgorzata Staś, w regionie wykorzystano praktycznie wszystkie unijne środki przewidziane na finansowanie inicjatywy Jessica w latach 2007-2013. Łącznie opiewają one na 249,9 mln zł.

Istotą mechanizmu Jessica jest odejście od udzielania bezzwrotnych dotacji na rzecz mechanizmu odnawialnego - zwrotnych instrumentów finansowych (pożyczek, wkładów kapitałowych, gwarancji). Taka formuła (przede wszystkim funduszu pożyczkowego umożliwia) w odróżnieniu od dotacji wielokrotne wykorzystanie tych samych środków.

Część pożyczek uruchomionych w ramach Jessiki jest już w woj. śląskim spłacana. Ostatnio urząd marszałkowski koncentrował się na uruchomieniu wszystkich dostępnych środków - do końca czerwca br. Ostatnie z podpisanych umów dotyczą m.in. adaptacji dawnej kopalni Porąbka-Klimontów w Sosnowcu na centrum kulturalno-sportowo-rekreacyjne, modernizacji targowiska w ścisłym centrum Zabrza czy budowy Centrum Inicjatyw Społecznych i Wsparcia Rodziny w Częstochowie.

Największym projektem wspartym dotąd środkami inicjatywy Jessica w regionie jest budowa centrum handlowo-usługowego na terenie dawnej kopalni Jaworzno w ścisłym centrum miasta. Projekt o wartości 191,5 mln zł netto otrzymał 72 mln zł pożyczki.

Dyrektor Staś podkreśliła jednak, że skala osiąganego dzięki inicjatywie Jessice efektu społecznego niekoniecznie musi wiązać się z wartością projektów. Wskazała na cztery przedsięwzięcia spółdzielni mieszkaniowych z Jastrzębia-Zdroju i Rybnika zakładające m.in. odnowienie lub budowę placów zabaw, a także kortów czy boisk do badmintona. Największe z nich opiewa na 4 mln zł, a wsparcie 3 mln zł.

Jako pierwszy w woj. śląskim ze środków tej unijnej inicjatywy skorzystał wiosną 2012 r. roku samorząd Tychów, gdzie dzięki pożyczce budynek dawnego kina "Andromeda" zmienił się już w "pasaż kultury" na potrzeby imprez, usług i handlu.

Staś zaznaczyła, że trudnym początkiem inicjatywy Jessica w regionie było przekonanie odbiorców do skorzystania z preferencyjnej pożyczki - w miejsce dotacji, które albo już się skończyły, albo np. ich przyznanie konkretnemu projektowi było niemożliwe ze względów formalnych. - W tej chwili są już beneficjenci, którzy stricte przychodzą po Jessikę - wskazała dyrektor.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Chodzi m.in. o przywracanie do życia niszczejącym obiektom poprzemysłowym oraz o rewitalizację zdegradowanych terenów w miastach. W odróżnieniu od unijnych dotacji, z Jessiki pod pewnymi warunkami mogą być finansowane przedsięwzięcia komercyjne.

Woj. śląskie jest jednym z pięciu polskich regionów, które zdecydowały się na wdrożenie mechanizmu Jessica, polegającego na wspieraniu konkretnych projektów miejskich w formie pożyczek czy gwarancji. Jessica dysponowała tam ok. 51 mln euro, wydawanych głównie w postaci pożyczek na realizację projektów rewitalizacyjnych. Pieniądze zarezerwowano w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2007-2013 lokując je potem w odrębnym funduszu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.