Śląski budżet obywatelski podzielono na dwie pule. Pierwszą przeznaczono na zadania wojewódzkie, służące całemu regionowi. Drugą pulę rozdysponowano na zadania podregionalne

fot: ARC/Andrzej Bęben

W konkursie zgłoszono ponad 100 projektów na łączną kwotę dofinansowania ponad 160 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego

fot: ARC/Andrzej Bęben

43 projekty wesprze w przyszłym roku I Marszałkowski Budżet Obywatelski Woj. Śląskiego. Wśród nich znajdą się: budowa wolier dla panter w śląskim zoo, zakup samochodu dla szpitala kolejowego w Wilkowicach czy budowa parkingu przy centrum rehabilitacji w Reptach.

Głosowanie trwało od 12 do 30 listopada. Wybierać można było spośród 85 dopuszczonych projektów, pula budżetu wyniosła 10 mln zł. Harmonogram budżetu przewidywał ogłoszenie wyników 18 grudnia, jednak urząd marszałkowski poinformował o nich w czwartek.

Jak podano w czwartkowym komunikacie, w głosowaniu elektronicznym odnotowano 23 683 ważne głosy. Zarząd woj. śląskiego zatwierdził do realizacji w przyszłym roku 43 projekty na łączną kwotę wsparcia ponad 9 mln zł.

Śląski budżet obywatelski podzielono na dwie pule. Pierwszą, w wysokości 2,5 mln zł, przeznaczono na zadania wojewódzkie, służące całemu regionowi. Drugą pulę, w wysokości 7,5 mln zł, rozdysponowano na zadania podregionalne. W tym celu województwo podzielono na 7 podregionów (projekt musiał obejmować co najmniej dwa powiaty).

Wśród zadań dopuszczonych do głosowania były m.in. propozycje koncertów, warsztatów, wydarzeń sportowych czy działań zapobiegających wykluczeniu społecznemu. Do głosowania trafiło też kilkanaście propozycji inwestycyjnych - m.in. modernizacji lub rozbudowy infrastruktury wojewódzkich szpitali, szkół czy jednostek kulturalnych.

Tego typu projekt ogólnowojewódzki - budowa wolier dla panter śnieżnych w należącym do samorządu regionu Śląskim Ogrodzie Zoologicznym - będzie najdroższym realizowanym przy wsparciu budżetu; jego koszt to 1,05 mln zł (oddano nań blisko 3 tys. głosów). Większą popularność zyskał np. zakup samochodu do transportu pacjentów wojewódzkiego Szpitala Kolejowego w Wilkowicach za 210 tys. zł (blisko 3,8 tys. głosów).

Ponadto ze środków budżetu obywatelskiego powstanie np. parking przy Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich - za 560 tys. zł (1,9 tys. głosów), rozbudowany zostanie też parking przy szpitalu wojewódzkim św. Barbary w Sosnowcu - również za 560 tys. zł (2,6 tys. głosów).

Niektóre inne wybrane projekty to: sfinansowanie 50 proc. ulgi na bilety kolejowe na przejazdy do instytucji kultury i na wydarzenia kulturalne (za 205 tys. zł), plac zabaw w Parku Śląskim (za 224 tys. zł) czy Wyznaczenie Zbójnickiej Ścieżki Trzech Harnasi (od tzw. trójstyku do Rajczy - za 140 tys. zł).

Kampania informacyjna, obejmująca m.in. warsztaty dla mieszkańców, trwała od 10 czerwca do 19 lipca br. Od 1 do 26 lipca można było zgłaszać propozycje zadań do realizacji; spłynęło ich 134. W sierpniu i wrześniu były one weryfikowane pod kątem zgodności z przepisami oraz kompetencjami i zadaniami samorządu województwa, a także możliwości realizacji i realności planowanych wydatków.

Lista wybranych do realizacji zadań i inne szczegółowe informacje znajdują się na stronie bo.slaskie.pl. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.