Śląsk ma szanse przejść do kolejnego etapu rozwoju gospodarczego

fot: Maciej Dorosiński

Z dziennikarzami spotkali się europoseł Grzegorz Tobiszowski oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski

fot: Maciej Dorosiński

- Na Śląsku mogłoby powstać centrum szkoleniowe, które miałoby być kuźnią kadr dla polskiego sektora OZE - taki pomysł w czwartek, 2 stycznia, w Katowicach przedstawił europoseł Grzegorz Tobiszowski, który wraz z marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim spotkał się z dziennikarzami. 

Eurodeputowany zwrócił uwagę, że powstanie centrum umożliwiłoby przekwalifikowanie pracowników zatrudnionych w tradycyjnych gałęziach przemysłu m.in  w górnictwie. Przyznał, że wpisywałoby się to w koncepcję sprawiedliwej transformacji energetycznej. 

- To jest ta nowa jakość, o której chcemy mówić. To ma być elastyczne przechodzenie do kolejnego etapu rozwoju gospodarczego - powiedział Tobiszowski, który przyznał, że szczególna rolę będzie miało hutnictwo.

- Musimy uratować to, co jeszcze w przestrzeni gospodarczej jest związane z hutnictwem. W momencie kiedy będziemy tworzyć OZE na morzu niezbędna będzie stal. Mamy know-how, mamy innowacyjne firmy, które mogą być częścią tego łańcucha dostawców i poddostawców skupionych wokół OZE – powiedział.

Europoseł zwrócił uwagę że, że sprawiedliwa transformacja będzie miała ogromne znaczenia dls woj. śląskiego. Tym bardziej, że według szacunków Central Europe Energy Partners w wyniku przemian tylko na Śląski prace miałoby stracić 40 tys. osób. Tobiszowski przypomniał także scenariusze likwidacyjne górnictwa węgla kamiennego i ogromne koszty z nimi związane, które są liczone w miliardach euro.

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości przedstawił także tezy szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która chciałaby, aby Unia Europejska jako pierwsza na świecie stała się neutralna klimatycznie. Ponadto nowa szefowa KE chce, aby do 2030 r. emisja CO2 została zredukowana o 50-55 proc., a nie jak zakładano o 40 proc. Ponadto w styczniu 2020 r. Komisja ma zaprezentować „Zielony ład dla Europu”, które de facto będzie pierwszym aktem prawnym dotyczącym klimatu.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski zapowiedział, że w pierwszym kwartale tego roku samorząd przyjmie zaktualizowaną strategię rozwoju województwa. Znaczącym jej elementem ma być ochrona środowiska. Marszałek przypomniał, że na jego wniosek w grudniu Sejmik Śląski powołał doraźną komisję ds. klimatu - pierwszą taką w Polsce na poziomie samorządu wojewódzkiego. Zapowiedział także, że 27 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się międzynarodowa konferencja z udziałem wysokich przedstawicieli Komisji Europejskiej, regionów węglowych i polskich władz. Spotkanie ma być okazją do dyskusji i zaprezentowania planów transformacji poszczególnych regionów.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.