Skarbek wraca na Węglówkę

fot: Tomasz Rzeczycki

Od połowy czerwca na linii kolejowej nr 131, zwanej Węglówką, pojawi się więcej pociągów pospiesznych

fot: Tomasz Rzeczycki

Na południowym odcinku linii kolejowej nr 131, zwanej potocznie Węglówką lub Magistralą Węglową, po kilku miesiącach przerwy wracają pociągi pośpieszne. Dzięki temu dwa miasta - Bytom i Tarnowskie Góry znowu będą obsługiwane przez pociągi PKP Intercity.

W niedzielę, 13 czerwca, zaczyna obowiązywać letnia korekta rocznego rozkładu jazdy pociągów. Od tego dnia pociąg pospieszny Skarbek z Bielska-Białej do Olsztyna zmienia trasę przejazdu. Dotychczas pomiędzy Katowicami i Częstochową kursował przez Sosnowiec i Zawiercie, a teraz przez kolejne miesiące będzie jeździć przez Chorzów Batory, Bytom i Tarnowskie Góry. Skarbek południowym odcinkiem Węglówki jeździł już przez cały czas obowiązywania poprzedniego rocznego rozkładu jazdy od grudnia 2019 do grudnia 2020 r.

Dwa tygodnie później, w sobotę, 26 czerwca, na górnośląskim odcinku linii kolejowej nr 131 pojawi się także pociąg pospieszny Spodek z Katowic przez Bytom i Lubliniec do Poznania. Ma to być debiut tego pociągu w obecnym rozkładzie jazdy. Początkowo Spodek miał wystartować 10 stycznia, później PKP Intercity zdecydowało, że będzie jeździć od 14 marca do 28 kwietnia, jednak i te terminy nie zostały dotrzymane.

Obecnie liczący 139 tys. mieszkańców Bytom jest największym miastem w Polsce, do którego nie dojeżdżają pociągi pospieszne. Po raz ostatni na bytomskiej stacji zatrzymał się 1 marca br. nocny pociąg Podhalanin z Zakopanego do Szczecina.

Latem po Węglówce pojedzie jeszcze jeden pociąg sezonowy, łączący Górny Śląsk z Pomorzem Wschodnim. Od 26 czerwca do końca wakacji letnich ma kursować nocny pociąg pospieszny Wydmy z czeskiego Bohumina do Helu, prowadzący także odłączaną w Gdyni grupę wagonów do Łeby. Jego trasa będzie jednak inna niż w minionych latach, kiedy kursował przez Bytom i Tarnowskie Góry. W te wakacje ma on pojechać przez Dąbrowę Górniczą i Częstochowę, a następnie używaną wyłącznie w ruchu towarowym linię kolejową nr 146 Wyczerpy – Chorzew Siemkowice. Dalej od Chorzewa Siemkowic Wydmy pojadą Magistralą Węglową, zatrzymując się na niej na stacji Zduńska Wola Karsznice. Będzie to jedyny pociąg, jaki w te wakacje ma wyznaczone planowe postoje na tamtej stacji. Kolejne stacje i przystanki na Węglówce aż do Inowrocławia wydmy przejadą bez postojów.

Linia kolejowa nr 131, zwana Węglówką, łączy Chorzów Batrory z Tczewem, prowadząc przez Bytom, Tarnowskie Góry, Kłobuck, Działoszyn i Inowrocław. W dużej mierze jej przebieg pokrywa się z przedwojenną Magistralą Węglową.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w drodze do UNESCO. W Zabrzu odbędzie się spotkanie otwarte

Kopalnia Guido oraz Sztolnia Królowa Luiza mają realną szansę na wpis na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W związku z tym w Zabrzu odbędzie się otwarte spotkanie dla mieszkańców, podczas którego przedstawiony zostanie aktualny etap prac, korzyści i wyzwania związane z procesem aplikacji.

Autostradą Katowice-Kraków znowu pojedziemy w remoncie, naprawią 15,6 km jezdni

Po wykonanej w I połowie roku wymianie 15,2 km nawierzchni jezdni odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków, w II połowie br. wymienionych zostanie kolejnych 15,6 km - podała w czwartek spółka zarządzająca drogą. Jej wpływy z poboru opłat wzrosły w I połowie br. o 5 proc. rdr, do 315,8 mln zł.

Wspólnie zajmą się ochroną zdrowia i bezpieczeństwem pracowników

Rozpoczął się kolejny etap współpracy Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ukierunkowanej na podnoszenie poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników oraz wspieranie pracodawców w prawidłowym stosowaniu przepisów prawa.

Masz działkę? Kopiesz w ziemi? Uważaj, bo możesz tego pożałować. Nadzór górniczy czuwa

Każdy właściciel nieruchomości jest zarazem właścicielem piasku, żwiru i innych kopalin znajdujących się na niej. Ale czy może kopać do woli i np. sprzedać sąsiadowi?