Jacek Sasin: KGHM będzie mógł dalej rozwijać się w Chile

1566389424 sierra gorda kghm polska miedz

fot: KGHM Polska Miedź

Kontrolerzy NIK wyliczyli, że straty Sierra Gorda SCM w latach 2015-2018 przekroczyły 21 mld zł

fot: KGHM Polska Miedź

- W trakcie wizyty i rozmów w Chile uzyskaliśmy wiele; mamy zapewnienie, że KGHM będzie mógł dalej prężnie rozwijać się w tym kraju - podkreślił we wtorek, 17 kwietnia, wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że chcemy być szerzej obecni w tym regionie.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin przebywa z wizytą w Chile. Spotkał się on m.in. ministrem finansów tego państwa Mario Marcelem, z którym rozmawiał o górnym limicie opodatkowania kopalni takich, jak Sierra Gorda, w której KGHM ma 55 proc. udziałów. Sasin rozmawiał także z minister górnictwa Marcelą Hernández Perez. Jednym z tematów była możliwość inwestowania przez KGHM w wydobycie litu, który jest istotnym surowcem w kontekście transformacji energetycznej.

- To były 3 dni owocnych rozmów. Uzyskaliśmy wiele. W wyniku szeregu spotkań z przedstawicielami rządu chilijskiego mamy zapewnienie, że KGHM będzie mógł dalej prężnie rozwijać się w Chile. Chcemy być szerzej obecni w tym regionie. Sierra Gorda to przyszłościowa inwestycja - napisał we wtorek wieczorem na Twitterze Jacek Sasin.

Wcześniej wicepremier informował, że uzyskaliśmy zapewnienie ze strony ministra finansów Chile, że polskie postulaty będą wzięte pod uwagę; zostanie wprowadzony górny limit opodatkowania, szczególnie takich firm, jak kopalnia Sierra Gorda. Uzyskaliśmy zapewnienie od ministra finansów w Chile, że nasze postulaty zostaną wzięte pod uwagę i w najbliższym czasie zostaną ogłoszone nowe propozycje. Zostanie wprowadzony górny limit opodatkowania, szczególnie dla takich firm jak kopalnia Sierra Gorda, która posiada małą zawartość miedzi w kruszywie. Suma wszystkich podatków nie będzie mogła przekraczać 50 proc. zysków - wskazał cytowany w komunikacie MAP wicepremier Sasin.

Rząd w Chile zamierza zmienić górnicze prawo podatkowe tzw. Royalty Minero.

MAP przypomniał, że pierwotny projekt ustawy zakładał radykalne zwiększenie do 3 proc. podatku górniczego od wartości wyprodukowanej miedzi (tj. od przychodów, bez uwzględnienia kosztów firmy). Eksperci ocenili, że mogłoby to bardzo negatywnie wpłynąć na cały sektor wydobywczy. Swoją racje w tej sprawie zgłosili także przedstawiciele Sierra Gorda SCM, argumentując, że są firmą, która działa według najwyższych standardów zrównoważonej produkcji i ochrony środowiska. Wspiera lokalną społeczność oraz realizuje liczne projekty z edukacji, kultury, sportu, zdrowia i bezpieczeństwa - podał resort.

Jak dodał, obecny projekt został złagodzony i zakłada opodatkowanie hybrydowe: 1 proc. od wartości sprzedaży miedzi oraz opodatkowanie zysku z działalności operacyjnej (tj. po odliczeniu kosztów przedsiębiorstwa). Kolejną ważną kwestią jest wyjaśnienie, jak w nowym prawie uregulowana zostanie możliwość odliczania przez firmę strat, zmiany w kodeksie pracy (polegające na godzinowym skróceniu tygodnia pracy) oraz sposób wynagradzania pracowników.

Ministerstwo podało, że podczas spotkania udało się osiągnąć zadowalające deklaracje dotyczące podtrzymania umowy, która dotyczy Sierra Gorda. Chodzi o niewprowadzenie nowych, niekorzystnych rozwiązań podatkowych aż do 2029 r.

Według Ministerstwa Aktywów Państwowych KGHM chce rozszerzać w Chile swoją działalność, planując budowę czwartej linii produkcyjnej, której celem ma być zwiększenie mocy przerobowych zakładu do 160 tys. t dziennie. Inwestycja, jak wskazano, przyczyniłaby się do rozwoju firmy i zwiększenia zatrudnienia w regionie. Ostateczna decyzja o realizacji inwestycji jest uzależniona od tego, czy i w jakim stopniu zmieni się sytuacja ekonomiczna firmy w wyniku nowego prawa i reformy podatkowej w Chile - poinformował resort.

Kopalnia Sierra Gorda położona jest na pustyni Atacama, w regionie Antofagasta, na wysokości ok. 1700 m n.p.m. Kopalnia operuje na złożu miedziowo-molibdenowym, obejmującym siarczkowe i tlenkowe rudy miedzi. Mineralizacja Sierra Gorda została odkryta w 2006 r., a od września 2011 r. projekt był wspólnym przedsięwzięciem typu Joint Venture kontrolowanym przez KGHM (55 proc.), Sumitomo Metal Mining (31,5 proc.) i Sumitomo Corporation (13,5 proc.) - podaje KGHM na swojej stronie internetowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zmiany w składzie zarządu JSW

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował, iż Rada Nadzorcza spółki podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 10 czerwca 2026 roku Adama Rozmusa na stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. technicznych i operacyjnych spółki XII kadencji.

Dodatek do planu ruchu kopalni Silesia z negatywną opinią wójta

Gabriela Placha, wójt Goczałkowic-Zdroju negatywnie zaopiniowała dodatek do planu ruchu spółki Bumech Oddział KWK Silesia w Czechowicach-Dziedzicach na okres od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2027 r.

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.