Sierpień 80: Rząd sprowadza na górnictwo i energetykę katastrofę, a na Śląsk zagładę

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Śląskie górnictwo potrzebuje przebudowy, ale potrzebuje tej przebudowy w długiej perspektywie czasowej - uważa Bogusław Ziętek

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Rezygnacja rządu z budowy węglowej Elektrowni Ostrołęka C i Polityka Energetyczna Państwa do 2040, zakładająca szybszy spadek produkcji energii z węgla, niż wynikałoby to z ustaleń ze stroną społeczną, oznaczają katastrofę dla górnictwa i energetyki - ocenia Sierpień 80.

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, który przewodniczy negocjacjom umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego powiedział w poniedziałek, że choć nie zna szczegółów wystąpienia Sierpnia 80, to zapewnia, że "nie ma sprzeczności" między Polityką Energetyczną Państwa do 2040, a treścią negocjowanej umowy społecznej. Postulat, by nowy blok elektrowni Ostrołęka zasilał węgiel, wiceminister uznał za "nierealistyczny".

W poniedziałek związkowcy z Sierpnia 80 rozesłali do posłów Prawa i Sprawiedliwości list otwarty. Podpisany pod nim szef Sierpnia 80 Bogusław Ziętek zarzucił rządowi Mateusza Morawieckiego m.in., że "zamierza bezkrytycznie realizować katastrofalną politykę klimatyczna Unii Europejskiej, choć obiecywał coś dokładnie przeciwnego".

Ocenił, że dowodzi tego przyjęta przez rząd Polityka Energetyczna Państwa do 2040 - "i kłamstwo, że nie naruszy to wynegocjowanego ze stroną społeczną harmonogramu likwidacji kopalń". Ziętek przypomniał, że według porozumienia ze stroną społeczną z września ub. roku większość kopalń ma być likwidowana w połowie lat 30-tych, a część miałaby funkcjonować do 2049 r.

- W jaki sposób, skoro dziś udział węgla w produkcji energii to około 70 proc., w tym z węgla kamiennego to około 45 proc., z rynku ciepłowniczego węgiel ma być całkowicie wyeliminowany, a według rządowego PEP 2040, udział węgla w produkcji energii w 2030 r., spadnie do 27 proc.? - zapytał lider Sierpnia 80. Jego zdaniem oznacza to, że do 2030 r. zostanie zlikwidowana co najmniej połowa polskich kopalń, a w 2040 r. potrzeby energetyczne zabezpieczy w całości kopalnia Bogdanka.

- Komu więc będą sprzedawać będą węgiel kopalnie, które mają fedrować do 2049 r.? Nikomu, bo dawno ich już nie będzie. To Wasz rząd, przyjmuje ten PEP. To Wasz rząd bezkrytycznie realizuje zabójczą politykę klimatyczną UE. To Wasz rząd podejmuje sprzeczne z interesem kraju decyzje takie, jak ta o odstąpieniu od budowy bloku węglowego w Ostrołęce. To Wasz rząd sprowadza na górnictwo i energetykę katastrofę, a na Śląsk prawdziwą zagładę - zwrócił się do posłów PiS Ziętek.

Dodał, że nie wierzy w deklaracje członków rządu, że przyjęta przez rząd PEP 2040 jest dokumentem otwartym, ponieważ nie została w nim uwzględniona żadna z uwag zgłoszona w ostatnim roku przez związki.

Pytany o zgłaszaną w liście Sierpnia 80 możliwą niespójność PEP 2040 z oczekiwaniami strony społecznej, Soboń zastrzegł, że choć nie zna jeszcze szczegółów listu, to jednak "nie ma sprzeczności między Polityką Energetyczną Polski, przyjętą przez rząd, a tym, o czym teraz rozmawiamy, czyli treścią umowy społecznej".

- To mogę powiedzieć" - zadeklarował.

- W PEP 2040 horyzont jest zakreślony, jeśli chodzi o samą strategię do 2040 r., ale po 2040 r. mamy wciąż w miksie energetycznym udział węgla. W zależności oczywiście od praw do emisji on jest różny, natomiast po 2040 r. w PEP, podobnie, jak w tych rozmowach, które toczymy, mamy obecność węgla w energetyce zawodowej, w ciepłownictwie czy przemyśle - uściślił wiceminister.

- Oczywiście to będzie spadające zużycie węgla, ale to jest pokazane w PEP, dlatego tu nie ma sprzeczności co do tego, że mamy zapisany 2049 r. jako koniec węgla, natomiast PEP jest po prostu do 2040 r., natomiast tam są bodaj 23 mln ton węgla w 2040 r. wciąż w zapotrzebowaniu dla polskiej gospodarki - wskazał wiceszef MAP.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.