Sierpień 80 o rozmowach z Donaldem Tuskiem

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Ważnym krokiem w kierunku poprawy sytuacji w branży w ocenie szefa Sierpnia 80 jest zablokowanie importu węgla

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Mam nadzieję, że pójdziemy kilka kroków do przodu, bo na razie uczyniliśmy tylko jeden mały - ocenił - przed spotkaniem liderów związkowych z prezesem Rady Ministrów - Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

Rozmowy premiera ze środowiskiem górniczym rozpoczęły się w czwartek (5 czerwca) o 9.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Poprzednie spotkanie premiera ze związkowcami i pracodawcami miało miejsce również w tym samym miejscu, 6 maja.

W opinii przewodniczącego Ziętka najważniejszym problemem, jaki trapi aktualnie polskie górnictwo węgla kamiennego, jest nietrwała płynność finansowa spółek węglowych. Jego zdaniem rząd musi podjąć działania, które pozwolą tę płynność odzyskać, zarówno Kompanii Węglowej, jak i Katowickiemu Holdingowi Węglowemu.

Następnym ważnym krokiem w kierunku poprawy sytuacji w branży w ocenie szefa Sierpnia 80 jest zablokowanie importu węgla oraz uregulowanie rynku wewnętrznego, czyli powołanie państwowych składów węgla. Konieczne są też, zdaniem przewodniczącego Ziętka, zmiany strukturalne wewnątrz branży.

- Powinniśmy rozmawiać na temat powiązania z energetyką i innymi podmiotami, które funkcjonują w górnictwie lub wokół niego - uważa Bogusław Ziętek.

Czy strona społeczna gotowa jest pójść na jakiś kompromis w sprawie płac i uprawnień pracowniczych? Przewodniczący Ziętek odpowiedział, że premier Donald Tusk zwolnił związkowców od "sposobu takiego myślenia", mówiąc, że najpierw należy "podjąć rozwiązania systemowe".

W ubiegłym roku Kompania Węglowa na sprzedaży węgla straciła ponad miliard zł. Dużym problemem dla KW jest nadprodukcja węgla - na zwałach ma go obecnie 5 mln ton, dlatego w spółce doiszło do wprowadzenia tzw. postojów ekonomicznych. W opinii prezesa Mirosława Tarasa w Kompanii konieczne jest podniesienie wydajności. - Wynagrodzenia nie są wielkim problemem, problemem jest przede wszystkim wydajność. Jeżeli podniesiemy wydajność w Kompanii, to wyprodukujemy odpowiednią ilość taniego węgla i będziemy mogli go sprzedać.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.