Senatorowie złożyli 97 poprawek do budżetu

fot: ARC

Senat zgłosił 11 poprawek do budżetu na 2012 r.

fot: ARC

Podczas czwartkowych (9 stycznia)  obrad senackiej komisji finansów jej członkowie poparli 13 z 97 poprawek zaproponowanych do ustawy budżetowej na 2014 r. Jedna z nich zakłada wpłatę do budżetu państwa 800 mln zł z Lasów Państwowych. Poprawkę tę złożył podczas czwartkowych obrad Senatu Kazimierz Kleina (PO). Zakłada ona, że z budżetu Lasów Państwowych trafi wpłata do budżetu państwa w wysokości 800 mln zł. Większość tej kwoty, bo 650 mln zł ma być przeznaczonych na finansowanie rozwoju i modernizacji dróg lokalnych.

Inna poprawka zgłoszona przez senatora Kleinę i poparta przez komisję dotyczy wsparcia Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido" kwotą 3 mln zł, Kopalni Soli "Wieliczka" - 10 mln zł oraz Kopalni Soli "Bochnia" - 7 mln zł. Środki na ten cel miałyby pochodzić m.in. z wydatków na Naczelny Sąd Administracyjny, Krajowe Biuro Wyborcze, czy funduszu wsparcia finansowania inwestycji.

Uznanie zyskała też poprawka Kleiny, która mówi o przesunięciu wewnątrz planu finansowego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 150 tys. zł, które mają być przeznaczone na wynagrodzenia bezosobowe.

Komisja poparła też poprawkę złożoną przez senator Andżelikę Możdżanowską (PSL), która mówi o rozszerzeniu jednej z rezerw celowych dotyczących wyrównania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży na zadania związane z bezpieczną i przyjazną szkołą z kwotą na ten cel do 6 mln zł.

Komisja ponownie pozytywnie zaopiniowała poprawki, którymi zajmowała się przed tygodniem. Uznanie zyskał wniosek, by 649 tys. zł przeznaczyć na wydatki Rzecznika Praw Obywatelskich. Pieniądze te miałyby pochodzić ze zmniejszenia wydatków sądów apelacyjnych w całej Polsce.

Komisja poparła też poprawkę, która zmniejsza o 570 tys. zł kwotę dotacji i subwencji na centra kultury i sztuki. Pieniądze te miałyby zostać przeznaczone na rezerwę związaną z dofinansowaniem budowy pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Komisja pozytywnie zaopiniowała też poprawkę, zgodnie z którą prawie 5 mln zł z budżetu ministra kultury ma trafić na wydatki bieżące archiwów państwowych. Dzięki temu o 4,2 mln zł wzrosłaby pula na wynagrodzenia pracowników archiwów.

Inna poprawka, który zyskała poparcie komisji mówi, by ponad 5,5 mln zł z tzw. rezerwy ogólnej przesunąć na wydatki prokuratur. Zasadnicza część tej kwoty byłaby przeznaczona na wynagrodzenia prokuratorów i asesorów.

Uznanie komisji zyskała też poprawka, by 3 mln zł przeznaczyć na finansowanie polsko-ukraińskiej współpracy młodzieży. Pieniądze te miałyby pochodzić ze zmniejszenia wydatków Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Zgodnie z inną poprawką zaakceptowaną przez komisję, 500 tys. zł z budżetu tego sądu należałoby przekazać na wydatki samorządowych kolegiów odwoławczych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.