Senat zgłosił poprawki do ustawy likwidującej Specjalistyczny Urząd Górniczy

1640089602 plaza kwbb2

fot: Materiały prasowe

W bełchatowskim kompleksie energetycznym tereny pogórnicze kształtowane są z myślą o stworzeniu największego kompleksu wypoczynkowego w centralnej Polsce

fot: Materiały prasowe

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy, która przewiduje likwidację Specjalistycznego Urzędu Górniczego i wprowadza definicje odkrywki, kopalni i przodka, co ma uporządkować procedury przyznawania emerytur i rent, głównie dla górników z kopalń odkrywkowych.

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw, którą 9 czerwca uchwalił Sejm.

Za ustawą z poprawkami opowiedziało się podczas czwartkowego głosowania 97 senatorów, żaden nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz poprawki Senatu rozpatrzy Sejm.

Podczas senackich prac nad przepisami Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności poparła nowelę ustawy bez poprawek. W trakcie dyskusji zgłoszono jednak dwa wnioski mniejszości, za którymi opowiedzieli się w czwartek wszyscy senatorowie. Poprawki złożyli: Adam Szejnfeld (KO) i Danuta Jazłowiecka (KO).

Zmierzają one do poszerzenia katalogu osób wykonujących pracę w odkrywce m.in. o maszynistów pociągów przewożących urobek do miejsca składowania.

Jak tłumaczył w czwartek Szejnfeld, w kopalniach pracują zatrudnieni, którzy nie zawsze w 100 proc., wyłącznie, realizują swoje zadania pracowników kopalni na urobku. W jego opinii należy się im zwiększony przelicznik, jeśli chodzi o wyliczenia ich uprawnień emerytalno-rentowych.

Rządowa nowela ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw zakłada zmianę w strukturze nadzoru górniczego - zlikwidowany ma być Specjalistyczny Urząd Górniczy, nadzorujący m.in. urządzenia wyciągowe, transportowe i energetyczne w kopalniach. Zmiana ma zoptymalizować strukturę nadzoru górniczego, bez szkody dla bezpieczeństwa w kopalniach.

Inną wprowadzoną przez nowelizację zmianą jest dodanie w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przepisów zawierających definicje odkrywki, kopalni oraz przodka - ma to uporządkować kwestie związane z przyznawaniem emerytur i rent górniczych, głównie dla pracowników górnictwa węgla brunatnego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.