Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 722.91 USD (-0.57%)

Srebro

86.72 USD (-0.32%)

Ropa naftowa

104.97 USD (+0.63%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+0.34%)

Miedź

6.49 USD (-0.03%)

Węgiel kamienny

114.75 USD (+2.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 722.91 USD (-0.57%)

Srebro

86.72 USD (-0.32%)

Ropa naftowa

104.97 USD (+0.63%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+0.34%)

Miedź

6.49 USD (-0.03%)

Węgiel kamienny

114.75 USD (+2.00%)

Sejm: ws. projektu zmian w ustawie o podatku CIT i PIT

fot: Andrzej Bęben/ARC

Na składanie PIT-ów mamy czas do 30 kwietnia, jednak doświadczenie wskazuje, że dużo osób odkłada rozliczenie na koniec tego miesiąca

fot: Andrzej Bęben/ARC

Utrudnienie firmom powiązanym ze sobą wyprowadzanie zysku za granicę - przewiduje rządowy projekt zmian w ustawie o CIT i PIT, który w czwartek (23 lipca) został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji finansów.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman, prezentując w czwartek w Sejmie założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, wskazał, że składa się on z dwóch części.

- W pierwszej części wprowadzamy przepisy trzech dyrektyw, których termin wdrożenia upływa z końcem 2015 r. Dwie z nich nowelizują dyrektywę regulującą opodatkowanie dywidend wypłacanych między podmiotami powiązanymi.

Dodał, że zmiany sprowadzają się do uaktualnienia listy podmiotów w stosunku do których zastosowanie znajdą preferencyjne zasady opodatkowania dochodów z dywidend o dwie spółki prawa rumuńskiego, co jest sprawą czysto techniczną.

- Druga zmiana jest ciekawsza bowiem, wprowadza dodatkowy warunek wykluczający z preferencji (...). Zwolnienie to nie powinno być przyznane ze względu z celem dyrektywy, jeśli dywidendy wypłacane są w związku z fikcyjnymi uzgodnieniami i nie odzwierciedlają rzeczywistości gospodarczej, a jedynym celem było uzyskanie tego typu zwolnienia - podkreślił Neneman.

Wskazał, że trzecia ze zmian wprowadzanych projektem noweli dotyczy automatycznej wymiany informacji pomiędzy krajami członkowskimi o dochodach z oszczędności wypłacanych na rzecz osób fizycznych, czyli tzw. dyrektywa odsetkowa.

Rządowa propozycja przewiduje też wyłączenia osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz mikroprzedsiębiorców (przychody poniżej 2 mln euro) z obowiązku sporządzania dokumentacji pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz zróżnicowania istniejącego obecnie obowiązku dla pozostałych przedsiębiorców.

Firmy o kosztach lub przychodach powyżej 10 mln euro będą musiały przygotowywać analizy porównawcze, w których będą musiały uzasadnić rynkowy poziom cen stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Projekt przewiduje też, że największe grupy - o przychodach powyżej 750 mln euro - powinny przygotowywać także raporty o wysokości dochodów i zapłaconego podatku oraz miejscach prowadzenia działalności gospodarczej jednostek zależnych, a także zakładów zagranicznych należących do grupy kapitałowej.

Podczas debaty nad projektem głos zabrało tylko dwóch posłów. Paweł Szałamacha z PiS poinformował, że jego klub opowiada się za dalszymi pracami nad rządową propozycją w sejmowej komisji finansów. Zwrócił jednak uwagę, że rząd przyjął ten projekt dwa dni wcześniej, a z racji jego objętości posłowie nie byli w stanie dokładnie się z nim zapoznać.

Podobną opinię wyraził Ryszard Zbrzyzny z SLD, który stwierdził, że tempo prac jest "okrutne". Jak dodał, podczas obecnego posiedzenia Sejmu podobnych "wrzutek" projektów jest bardzo dużo, a to świadczy o jakości stanowionego prawa w parlamencie.

Zbrzyzny zaznaczył jednak, że jego klub opowiada się za dalszymi pracami nad rządową propozycją, gdyż dotyczy ona bardzo ważnej kwestii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.

Rząd przyjął projekt ustawy o rynku kryptoaktywów i skierował go do Sejmu

Rząd przyjął projekt ustawy o rynku kryptoaktywów i skierował go do Sejmu - poinformował w piątek minister ds. nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu Maciej Berek. Dodał, że prezydent Karol Nawrocki tym razem nie ma "argumentów przeciwko tej ustawie".

Sebastian Pypłacz: Referendum daje tylko „tak" albo „nie" na pytanie sformułowane z konkretnym interesem politycznym

- Właśnie tak działa populistyczne referendum. Bierzesz temat, który budzi emocje. Formułujesz pytanie tak, żeby odpowiedź była z góry wiadoma. Zbierasz wynik. I używasz go jako mandatu — do czegokolwiek, co akurat potrzebujesz uzasadnić - Sebastian Pypłacz, wiceprezes Stowarzyszenia BoMiasto komentuje zabiegi prezydenta Karola Nawrockiego o przeprowadzenie referendum na temat Zielonego Ładu.

Giełdy lekko w dół po mocnych wzrostach dzień wcześniej

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi spadkami głównych indeksów po mocnych zwyżkach i nowym rekordzie wszechczasów S&P 500 dzień wcześniej. Inwestorzy analizują doniesienia z Bliskiego Wschodu oraz wyniki amerykańskich spółek.