Sejm: spółki energetyczne stracą możliwości kredytowe

fot: ARC

Minister Tchórzewski relacjonował wyniki audytu w energetyce i górnictwie węgla kamiennego

fot: ARC

W środę (11 maja) od 9:00, przez ponad 7 godzin, w Sejmie rząd przedstawiał informacje o wynikach audytu koalicji PO-PSL. O 16:50 o energetyce i górnictwie węgla kamiennego za czasów poprzedniego rządu.

- Bardzo trudno w takim krótkim czasie powiedzieć o problemach, które były i są trudne - zastrzegł na początku minister Tchórzewski, wiedząc, że na przedstawienie wyników audytu w dwóch wspomnianych branżach ma zaledwie kilkanaście minut.

Minister energii ocenił decyzje dotyczące prywatyzacji w energetyce "jako błędne i w dłuższej perspektywie szkodliwe dla państwaˮ.

- Na skutek błędnych decyzji spółki energetyczne stracą swoje możliwości kredytowe - zaalarmował Krzysztof Tchórzewski.

Zdaniem ministra spółki energetyczne, po skończeniu niezbędnych dla bezpieczeństwa kraju inwestycji w Opolu, Kozienicach, czy w Ostrołęce, "praktycznie stracą możliwości kredytowe, zarówno w zakresie modernizacji, rozwoju i nowych inwestycji". W najbliższych latach niezbędne będzie zainwestowanie nawet 40 mld zł m.in. w nowe moce - powiadomił minister wysłuchujących go w Sejmie posłów.

Tchórzewski odnosząc się do działań koalicji PO-PSL w sektorze energetycznym (podlegającym wówczas Ministerstwu Skarbu Państwa) stwierdził stanowczo:

- Z tych 8 lat 7,5 roku oceniam negatywnie, a nawet szkodliwie.
Pozytywnie wyraził się o działaniach ostatniego ministra skarbu Andrzej Czedrwińskiego, który jego zdaniem "coś próbował robić dla sektora energetycznegoˮ.

W opinii ministra energii działania prywatyzacyjne w energetyce były podejmowane "w krótkokresowym interesie budżetowym", a najważniejszy dla tych spółek stawał się interes akcjonariuszy, a nie bezpieczeństwo energetyczne państwa.

- Energetyka jest podstawowym narzędziem gospodarczym państwa. To od energetyki zależy, czy państwo się rozwija, czy może tworzyć miejsca pracy, czy może tworzyć nowe przedsiębiorstwa.

Tchórzewski mówił, że inwestycje w energetyce były "nietrafione i szkodliweˮ. Zilustrował to przykładem budowy elektrowni w Stalowej Woli, na którą dotychczas wydano miliard złotych, a trzeba jeszcze, dla dokończenia inwestycji, 400 mln. Nie dość tego, gdy elektrownia będzie już działać, to rocznie wygeneruje 100 mln zł straty.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.