Sejm: posłowie zajmą się ustawą ws. ratyfikacji umowy klimatycznej

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Na wybory parlamentarne wydamy 130 mln zł, z czego 42 mln zł pójdzie na diety dla członków komisji wyborczych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Projekt ustawy dot. ratyfikacji przez Polskę globalnego porozumienia klimatycznego ONZ prawdopodobnie jeszcze w czwartek (29 września) trafi do Sejmu - poinformował PAP rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha. Projekt zaakceptował już rząd.

- Ustawa dot. ratyfikacji przez Polskę wynegocjowanego w ub.r. porozumienia paryskiego jeszcze w czwartek powinna trafić do Sejmu - powiedział rzecznik. Oznacza to, że niższa izba parlamentu mogłaby się nią zająć na najbliższym, przyszłotygodniowym posiedzeniu. Finalnie dokument trafi do podpisu prezydenta.

- Liczymy, że Sejm zgodzi się na szybkie uchwalenie tego projektu i że w konsekwencji ustawa trafi do podpisu prezydenta - dodał.

Przedstawiciel resortu wyjaśnił, że rząd zaakceptował projekt ustawy na środowym posiedzeniu.

Sprawa ratyfikacji globalnego porozumienia klimatycznego przez całą UE ma być tematem piątkowego nadzwyczajnego spotkania wspólnotowych ministrów środowiska. Jeśli ministrowie jednomyślnie zgodzą się na to i potwierdzi to Parlament Europejski - tzw. umowa paryska wejdzie w życie.

Do tej pory wynegocjowane pod koniec ub. roku w stolicy Francji globalne porozumienie klimatyczne ONZ zostało ratyfikowane przez 61 państw odpowiadających za 47,79 proc. światowych emisji.

Aby weszło ono w życie, umowa musi przekroczyć próg ratyfikacji tzn. być ratyfikowana przez 55 krajów odpowiadających za 55 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych. Unia Europejska odpowiada za ok. 12 proc. globalnych emisji CO2. Umowa paryska ma zacząć obowiązywać od 2020 r.

Nadzwyczajne posiedzenie unijnych ministrów środowiska zostało zwołane głównie dlatego, że 7 listopada rozpoczyna się szczyt klimatyczny ONZ w Maroko, na którym odbyć się ma pierwsze spotkanie stron porozumienia paryskiego.

W związku z tym, że mało realne było, iż wszystkie 28 państw wspólnoty w ciągu kliku tygodni przeprowadzi całą procedurę ratyfikacji, władze Unii zdecydowały o sięgnięciu po uproszczoną ścieżkę ratyfikacji.

Słowacka prezydencja ma nadzieję, że proces przyspieszonej ratyfikacji porozumienia paryskiego uda się zakończyć przed 7 października. Globalna umowa klimatyczna wejdzie w życie 30 dni od dnia, gdy przekroczony zostanie wyznaczony próg ratyfikacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.