Sasin o elektrowni jądrowej: to musi być inwestycja całego państwa

fot: ARC

Cztery bloki (z sześciu) uznane za najbardziej niebezpieczne Bułgaria zamknęła w 2007 r.

fot: ARC

PGE nie jest podmiotem, który udźwignie tak wielki projekt; to musi być inwestycja całego państwa - mówił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Zależy nam na pozyskaniu amerykańskiego kapitału - dodał.

Wicepremier, pytany w Programie III Polskiego Radia czy spółka celowa do budowy elektrowni jądrowej w Polsce będzie podobna do tej, która została powołana w związku z planami budowy CPK, odpowiedział: "Nie mamy jeszcze wypracowanej w tej chwili formuły".

- To będzie wielki projekt, gigantyczna inwestycja - musi być realizowana przez celową spółkę - zaznaczył.

Jak mówił Sasin, w tej chwili istnieje taka spółka w ramach Polskiej Grupy Energetycznej. - Zdajemy sobie sprawę, że PGE, jedna ze spółek energetycznych, nie jest podmiotem, który udźwignie tak wielki projekt. To musi być inwestycja całego państwa - podkreślił.

Szef resortu aktywów państwowych pytany na czym ma polegać strategiczne partnerstwo USA w budowie tej elektrowni powiedział, że chodzi m.in. o know-how, technologię. Przyznał, że takiej technologii własnej nie mamy, a obecnie na świecie jest ich dostępnych kilka: rosyjska, chińska, koreańska i amerykańska.

- Biorąc pod uwagę nasze partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa, również bezpieczeństwa energetycznego ze Stanami Zjednoczonymi, zapadła decyzja o współpracy z Amerykanami w zakresie pozyskania technologii - przypomniał. Dodał, że "zależy nam na pozyskaniu amerykańskiego kapitału, bo to bardzo kosztowna inwestycja".

Sasin powiedział, że "rozmowy o konkretach trwają cały czas". - Nie jest tak, że to co uzyskał pan prezydent w Stanach Zjednoczonych, było pierwszym krokiem - wskazał.

Wicepremier zapewnił, że te rozmowy z partnerami amerykańskimi będą dalej trwały. - Zależy nam na czasie, bo biorąc pod uwagę zmiany polityki klimatycznej UE, musimy również myśleć o zapewnieniu Polsce czystych źródeł energii w perspektywie kilkunastu czy 20-30 lat - zaznaczył.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.