Samorządy: Wartość inwestycji wyniosła ok. 1,2 mln zł

fot: Jarosław Galusek/ARC

W konkursie przewidziano cztery typy projektów: produkcja energii słonecznej, wykorzystanie energii na własne potrzeby, inwestycje w wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła z ZE z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej oraz produkcję biokompotentów i biopaliw

fot: Jarosław Galusek/ARC

Największa instalacja fotowoltaiczna znajdująca się na miejskich obiektach w Rudzie Śląskiej produkuje już prąd. Blisko 900 modułów zainstalowanych zostało na terenie oczyszczalni ścieków Halemba-Centrum oraz na dachu budynku dyrekcji rudzkich wodociągów. Dzięki tej najnowszej inwestycji rudzka spółka wodociągowa zaoszczędzi rocznie ok. 80 tys. zł na zakupie prądu. Inwestycję udało się zrealizować dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej - informuje rudzki magistrat.

- To oczywiście dobra wiadomość w obliczu ciągle rosnących kosztów zakupu energii elektrycznej. Jednak zaoszczędzona kwota jest i tak tylko niewielką częścią tego, ile rudzkie wodociągi przeznaczają środków na zakup energii elektrycznej w ciągu roku. Sama tylko oczyszczalnia Halemba-Centrum generuje koszty związane z zużyciem prądu na poziomie 800 tys. zł rocznie – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

W komunikaie prasowym czytamy, że najnowsza inwestycja z zakresu OZE zrealizowana w Rudzie Śląskiej obejmowała wykonanie dwóch instalacji: na dachu budynku dyrekcji PWiK oraz na zadaszeniu poletka osadowego oczyszczalni ścieków. Instalacje składają się w sumie z 888 paneli słonecznych o łącznej mocy prawie 240 kWp. 740 modułów zainstalowanych zostało na terenie oczyszczalni, natomiast pozostałych 148 na budynku dyrekcji. Szacuje się, że dzięki nim spółka będzie mogła uzyskać spadek zapotrzebowania na energię elektryczną z dotychczasowego źródła o blisko 200 MWh w skali roku.

– Instalacja już działa i produkuje już prąd. Cała wytworzona energia elektryczna zostanie w całości zużyta przez urządzenia przedsiębiorstwa, przyczyniając się do większej niezależności energetycznej naszej firmy - wskazuje Grzegorz Rybka, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej.

- Wartość inwestycji wyniosła ok. 1,2 mln zł, z czego w przybliżeniu połowę pokryje dofinansowanie unijne. - Przy tego typu inwestycjach wykorzystujemy fundusze zewnętrzne. W ostatnich kilku latach w Rudzie Śląskiej  zrealizowaliśmy kilkanaście takich inwestycji. Łącznie z instalacjami PWiK jest to już blisko 2 000 modułów fotowoltaicznych, które są w stanie wyprodukować ponad 400 MWh energii elektrycznej rocznie. Pozwala to na oszczędności w skali roku na poziomie ponad 180 tys. zł – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk.

Od 2015 r. instalacja fotowoltaiczna funkcjonuje na terenie basenu letniego. W 2016 r. roku instalacje fotowoltaiczne powstały dla trzech obiektów sportowych - basenu krytego przy ul. Chryzantem w Rudzie, basenu krytego przy ul. Pokoju w Nowym Bytomiu i hali sportowej w Orzegowie. Dodatkowo instalacje OZE produkujące prąd z energii słonecznej zostały zamontowane na dachu termomodernizowanych placówek oświatowych, a konkretnie Miejskiego Przedszkola nr 43 oraz Szkoły Podstawowej nr 11.

Moduły fotowoltaiczne zainstalowane zostały również w ramach termomodernizacji budynku przychodni rejonowej przy ul. Siekiela. Od 2018 r. ponad 130 modułów fotowoltaicznych produkuje ekoprąd z energii słonecznej w dwóch budynkach Urzędu Miasta oraz budynku Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. Kolejne instalacje fotowoltaiczne powstały w 2018 r. w ramach termomodernizacji budynków dwóch placówek oświatowych – Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Szkoły Podstawowej nr 16 /budynek dawnego Gimnazjum nr 7/. Ponadto panele fotowoltaiczne zainstalowane zostały na dachu budynku MOPS przy ul. Markowej.

Ponadto miasto już dwukrotnie pozyskało środki unijne na dofinansowanie do instalacji OZE w budownictwie jednorodzinnym. Łącznie ponad 4,3 mln zł. W ramach tego przedsięwzięcia uczestnicy projektu pokrywali koszty jedynie 15 proc. wartości netto całej instalacji oraz wartość wynoszącego 8 proc. podatku VAT za usługę montażu instalacji na dachu budynku mieszkalnego lub 23 proc. w przypadku instalacji na budynku gospodarczym lub na gruncie. W pierwszym etapie projektu w 2018 r. instalacje OZE zamontowano w 51 budynkach. W tym roku zakończono realizację drugiego etapu, obejmującego 172 budynki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.