Samorządy: Ruda Śląska znów w czołówce

fot: Maciej Dorosiński

Radni z Rudy Śląskiej zgadzają się z przekonaniem, że mowa śląska wymaga ochrony prawno - moralnej i wsparcia materialnego zgodnie z Europejską Kartą Języków Regionalnych

fot: Maciej Dorosiński

Rudzki projekt jednym z dwudziestu najlepszych! Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej otrzyma kwotę przeszło 100 tys. zł w ramach konkursu "Gminne programy aktywizacji społeczno - zawodowej na rzecz budownictwa socjalnego - edycja 2014 r." - Nasz projekt zakłada przede wszystkim kompleksową pomoc mieszkańcom Rudy Śląskiej zagrożonym wykluczeniem społecznym, w szczególności z powodu bezdomności oraz bezrobocia - podkreśla Krystian Morys, dyrektor ośrodka.

W konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej udział wzięły 54 miasta z całej Polski. Projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej znalazł się na drugim miejscu wśród 20 najlepiej przygotowanych merytorycznie, dzięki czemu ośrodek otrzyma kwotę 110 tyś zł. na realizację swoich działań.

- Projekt będzie realizowany dwutorowo - mówi Anna Rucińska z Klubu Integracji Społecznej, będącego działem rudzkiego MOPS. - Obejmie działania na rzecz poprawy i zwiększenia gminnego zasobu mieszkaniowego w 10 lokalach socjalnych oraz 2 mieszkaniach chronionych, jak i aktywizację zawodową osób bezrobotnych, będących klientami pomocy społecznej - dodaje.

Wspomniana aktywizacja realizowana będzie poprzez udział w cyklu zajęć z zakresu aktywizacji społeczno zawodowej w Klubie Integracji Społecznej. Zajęcia ukierunkowane będą na pracę nad motywacją do podjęcia zatrudnienia oraz przygotowanie uczestników do skutecznego poszukiwania pracy, w tym rozmowy z pracodawcą. W trakcie spotkań uczestnicy, dzięki specjalistom z Powiatowego Urzędu Pracy, zapoznają się z działalnością spółdzielni socjalnych. Po ukończonych zajęciach realizowane będą prace społecznie użyteczne na terenie miasta, które obejmą m.in. odśnieżanie w okresie zimowym, sprzątanie otwartych terenów czy likwidację nielegalnych wysypisk śmieci.

- Działania w ramach projektu przyczynią się do wzmocnienia nabycia nawyków pracowniczych wśród uczestników. Projekt pozwoli także na poprawę wizerunku Rudy Śląskiej poprzez systematyczne porządkowanie najbardziej zaniedbanych terenów - tłumaczy Anna Rucińska - W założeniu prowadzone działania mają mieć także wpływ na poprawę wizerunku osób bezrobotnych korzystających z pomocy MOPS, jak i zwiększenie solidarności społecznej przez włączanie uczestników społeczności do pracy w okolicach swojego miejsca zamieszkania - dodaje.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej w podobnych konkursach organizowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej bierze udział od 2007 roku, przez co jak dotąd z ministerstwa otrzymał 910 000 zł m.in. na remont 80 mieszkań socjalnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.