Samorząd Pyskowic analizuje możliwości skorzystania z rządowego programu Kolej Plus

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Zmiany mogą dotknąć pasażerów korzystających z ponad 70 połączeń

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Samorząd Pyskowic (Śląskie) analizuje możliwości skorzystania z rządowego programu Kolej Plus przy reaktywacji połączenia kolejowego do przystanku Pyskowice Miasto. Tamtejsze władze uwzględniają, że pokrycie wkładu własnego do projektu zadeklarowała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Pod koniec czerwca br. władze GZM, która zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, w tym Pyskowice podały, że pracują ze swoimi miastami i gminami członkowskimi nad zgłoszeniem projektów do programu Kolej Plus. Metropolia zadeklarowała możliwość zapewnienia wkładu własnego do takich projektów ramach Kolei Plus, które byłyby zbieżne z istniejącą koncepcją Kolei Metropolitalnej.

Blisko 5-kilometrowa linia kolejowa nr 198 powstała w latach 60. ub. wieku, wiodąc od peryferyjnej stacji Pyskowice na linii 132, łączącej m.in. Gliwice ze Strzelcami Opolskimi i Opolem, do przystanku w centrum tego 17-tysięcznego miasta. Przystanek Pyskowice Miasto był jednym z końcowych w dawnej sieci kolejowych połączeń regionalnych w woj. śląskim.

W przeszłości zelektryfikowana linia nr 198 została zamknięta w 2000 r. W ostatnich latach pojawiły się pomysły jej reaktywacji, uwzględnione m.in. koncepcji Kolei Metropolitalnej. Kolej Metropolitalna to jeden z głównych projektów GZM, zakładający stopniowe, w perspektywie 20 lat, utworzenie kolejowego trzonu transportu publicznego na obszarze Metropolii.

We wtorek pyskowicki samorząd podał w swoim biuletynie, że w internetowej sondzie, w której sformułowano pytanie "Czy zrezygnował(a)by Pan/i z samochodu na rzecz pociągu, gdyby istniało bezpośrednie połączenie kolejowe na trasie Pyskowice Miasto-Gliwice przez stację Pyskowice", na 4,3 tys. oddanych głosów 72 proc. zawierało odpowiedź twierdzącą.

"Pojawiła się bardzo duża szansa na reaktywację połączenia kolejowego na trasie Pyskowice Miasto-Gliwice. Zdecydowana większość środków potrzebnych na realizację zadania może pochodzić z rządowego programu Kolej Plus, pokrycie części kosztów zadeklarowała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia" - napisano w pyskowickim biuletynie.

"Przywrócenie bezpośredniej komunikacji kolejowej Pyskowic z Gliwicami jest niepowtarzalną okazją na rozwój miasta. Z drugiej strony to poważna i kosztowna inwestycja, związana ze sporymi nakładami finansowymi również w przyszłości" - zastrzegli lokalni samorządowcy.

Jak wyliczyli, realizacja zależy od wielu czynników - m.in. wysokości pomocy, wyników trwających analiz, efektów rozmów i uzgodnień z miastem Gliwice i GZM, czy zainteresowania mieszkańców tą drogą komunikacji z Gliwicami. "Dlatego tak duże znaczenie dla powodzenia inicjatywy ma wyraźne, jednoznaczne poparcie pyskowiczan, któremu dali wyraz z sondzie" - wskazano w biuletynie.

Uściślono też, że po modernizacji sieci pociąg zatrzymywałby się na stacjach i przystankach: Pyskowice Miasto, Pyskowice, Gliwice Kuźnica, Gliwice Łabędy, Gliwice os. Kopernika (nowy) oraz Gliwice. Dodatkowo przy stacjach: Pyskowice i Pyskowice Miasto powstałyby strefy park&ride, z parkingami samochodowymi i rowerowymi dla osób przesiadających się na pociąg.

Nabór wniosków od samorządów do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej - Kolej Plus zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, ogłosił 26 maja br. Według rządowych szacunków na realizację programu zostanie przeznaczone 6,5 mld zł do 2028 r. Wstępnie wytypowano 20 projektów. Rząd przekonuje, że program będzie korzystny dla samorządów, bowiem 85 proc. wartości zaplanowanych inwestycji będzie finansowało państwo poprzez PKP PLK.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.