Samar: 18,7 tys. nowych samochodów kupiono we wrześniu br.

fot: Maciej Dorosiński

Z najnowszego raportu Samaru wynika, że sześć marek (Opel, Ford, Renault, Fiat, Citroen oraz Honda) zanotowało spadek w okresie styczeń - wrzesień bieżącego roku w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku

fot: Maciej Dorosiński

We wrześniu br. zarejestrowano w Polsce 18,7 tys. nowych aut, o 10,57 proc. mniej niż we wrześniu 2011r. - poinformował Instytut Samar, który monitoruje polski rynek motoryzacyjny.

Prezes Instytutu Samar Wojciech Drzewiecki, powiedział PAP, że wrześniowy wynik jest jednym z najniższych od 2006 r. Zarejestrowano wówczas 16,7 tys. nowych samochodów osobowych.

Drzewiecki dodał, że z 18,7 tys. samochodów, które sprzedano we wrześniu br. 2,5 tys. sztuk kupili dla siebie importerzy oraz właściciele salonów.

- To typowe "pompowanie" wyników. Po odjęciu zakupów przez pozostałe przedsiębiorstwa, prywatni użytkownicy nabyli 7,3 tys. aut. Tak słabego wyniku nie było w ostatnich 12 latach. Nawet w sierpniu 2005 roku, gdy sprzedano tylko 14 tys. aut, klienci indywidualni kupili ponad 8 tys. sztuk, czyli 58 proc. Obecnie udział firm we wrześniowych zakupach sięgnął rekordowego poziomu 61 proc. - wyjaśnił szef Samaru.

W jego ocenie liczony w porównaniu z sierpniem br. wrześniowy wzrost o 4,5 proc. nie daje podstawy do wyciągania zbyt optymistycznych wniosków.

- Tradycyjnie rezultat wrześniowy jest wyższy od sierpniowego, po drugie - tegoroczny wzrost jest najniższy z obserwowanych w ostatnich latach - stwierdził Drzewiecki.

"Perspektywy na kolejne miesiące przemawiają za dalszymi spadkami. Niepokojące są najnowsze dane o bezrobociu. W sierpniu stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 12,4 proc. z 12,3 w lipcu. Był to pierwszy taki przypadek od 2000 r., kiedy również bezrobocie w sierpniu było wyższe niż w lipcu" - prognozuje Samar.

Z najnowszego raportu Samaru wynika, że sześć marek (Opel, Ford, Renault, Fiat, Citroen oraz Honda) zanotowało spadek w okresie styczeń - wrzesień bieżącego roku w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wyniki sprzedaży pięciu marek poprawiły się o więcej niż 20 proc. (Volkswagen, Kia, Hyundai, Chevrolet a Dacia o 101 proc).

Kolejność na liście marek cieszących się największym powodzeniem wśród polskich klientów nie uległa zmianom w porównaniu z wynikami notowanymi w ubiegłym miesiącu. Tytuł lidera rynku niezmiennie zachowuje Skoda, drugi jest Volkswagen a trzecia Toyota.

Od stycznia do września br. klienci kupili i zarejestrowali 25 409 aut Skód, o 8,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Udział Skody w polskim rynku samochodów osobowych wyniósł 12,4 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.