Rząd zapewnia, że nie czyha na emerytury pomostowe

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Na stronie internetowej kancelarii premiera nadal (17 kwietnia 2013 r.) widnieje informacja, że prace nad reformą zasad nabywania emerytur górniczych są "w toku".

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Do 17 kwietnia Donald Tusk miał ustosunkować się do pisma przewodniczącego Solidarności, w którym tenże przedstawił postulaty Związku. Wysłał je 27 marca i wówczas nie wykluczył, że brak reakcji na pismo może skutkować ogólnopolskim protestami. Protestów z tego powodu nie będzie, bo Piotr Duda otrzymał odpowiedź w terminie.

"Niezadowolenie pracowników, w tym członków NSZZ Solidarność i ich determinacja poskutkowały ogłoszeniem strajku generalnego na Śląsku, brak reakcji ze strony rządu na postulaty największej z central związkowych w Polsce może doprowadzić do eskalacji niezadowolenia społecznego i fali akcji protestacyjnych w całej Polsce" - napisał przewodniczący Duda w liście do premiera Tuska.

"W odpowiedzi na pismo z dnia 27 marca br. wzywające do przygotowania harmonogramu realizacji postulatów, które zostały sformułowane w uchwale nr 2/13 Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska pragnę poinformować, że w odniesieniu do większości postulatów prace toczyły się lub w dalszym ciągu toczą się na odpowiednich forach, w szczególności Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych" - poinformował (17 kwietnia) Władysław Kosiniak-Kamysz - minister pracy i polityki społecznej.

- Na moje pismo odpowiedziano w sposób ogólnikowy i na okrągło. Minister pracy przekazał nam, że w obradach Trójstronnej Komisji - 24 kwietnia - będzie uczestniczył premier Donald Tusk - powiedział portalowi górniczemu nettg.pl Piotr Duda, dodając, że do tego czasu powstrzyma się od szczegółowej oceny odpowiedzi Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Przypomnijmy sześć postulatów Solidarności przedłożonych rządowi...
1. Stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego.

2. Wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego.
3. Uchwalenie przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych.
4. Likwidacja NFZ i stworzenie systemu opieki zdrowotnej opartego na założeniach, na podstawie których działała dawna Śląska Kasa Chorych.
5. Zaniechanie likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze.
6. Zaprzestanie likwidacji szkół i zaprzestania przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy.

W nawiązaniu do postulatu nr 5 minister pracy szeroko omawia (na dwóch gęsto zapisanych stronach maszynopisu) poczynania rządu i stwierdza, między innymi, że:

"Teza, iż rząd zamierza zlikwidować rozwiązania emerytalne przysługujące pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze jest nieuzasadniona. Nie są prowadzone żadne prace mające na celu uchylenie tych rozwiązań. Nie są jednak również planowane prace mające na celu eliminacje ich przejściowego charakteru. Rozwiązania te dotyczą osób, które rozpoczęły prace w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze przed 1999 r. Rząd stoi na stanowisku, że charakter przejściowy tych rozwiązań jest niepodważalny, tzn. nie jest planowane zarówno jego zniesienie, ani jego ograniczenie (...)".

Górnicy, dla których zasady przejścia na emeryturę reguluje ustawa z 2005 r., nadal nie mają pewności, czy część z nich pracujących pod ziemią straci takie uprawnienia (w expose rządowym Donald Tusk mówił, że zachować je mają "pracujący bezpośrednio przy wydobyciu"), czy też system nie ulegnie zmianie.

- Nie sądzę, by rząd zamierzał zmieniać ustawę emerytalną z 2005 roku - uważa Piotr Duda.

Zapewne o tym, czy system emerytur dla górników będzie zmieniany, czy też pozostanie nienaruszony, zapewne będzie mowa podczas obrad Trójstronnej Komisji z udziałem premiera. Na razie na internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w wyszczególnieniu tego, co zostało zrealizowane z rządowego expose, przy haśle: EMERYTURY GÓRNICZE widnieje adnotacja - status prac: w toku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.