Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.89 PLN (-5.48%)

KGHM Polska Miedź S.A.

285.40 PLN (+2.29%)

ORLEN S.A.

132.02 PLN (-0.74%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.83 PLN (+0.84%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.67 PLN (+1.57%)

Enea S.A.

25.00 PLN (+1.54%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.55 PLN (-3.56%)

Złoto

4 770.67 USD (+1.45%)

Srebro

75.04 USD (-0.64%)

Ropa naftowa

101.38 USD (-2.14%)

Gaz ziemny

2.84 USD (-1.46%)

Miedź

5.61 USD (-0.75%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.89 PLN (-5.48%)

KGHM Polska Miedź S.A.

285.40 PLN (+2.29%)

ORLEN S.A.

132.02 PLN (-0.74%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.83 PLN (+0.84%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.67 PLN (+1.57%)

Enea S.A.

25.00 PLN (+1.54%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.55 PLN (-3.56%)

Złoto

4 770.67 USD (+1.45%)

Srebro

75.04 USD (-0.64%)

Ropa naftowa

101.38 USD (-2.14%)

Gaz ziemny

2.84 USD (-1.46%)

Miedź

5.61 USD (-0.75%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Rząd we wtorek będzie dyskutował o odpowiedniej ścieżce ws. obniżek cen energii

fot: PGE Dystrybucja

fot: PGE Dystrybucja

Na wtorkowym posiedzeniu rząd będzie dyskutował o odpowiedniej ścieżce ws. procedowania przepisów o obniżce cen energii - wynika z wtorkowej wypowiedzi ministra energii Miłosza Motyki. Szef resortu podkreślił, że pakiet blackoutowy jest na końcowym etapie prac rządu.

- Dzisiaj też będziemy o tym dyskutowali w ramach rządu, jak też odpowiednią ścieżkę przeprowadzić. Rozmawiamy o tym, ale kluczowe i docelowo: ceny energii powinny być niższe i co do tego nie ma żadnych wątpliwości.  Będziemy rozmawiali i o tych rozwiązaniach na ostatni kwartał, ale przede wszystkim o systemowym naprawieniu kwestii  także jeżeli chodzi o kwestie związane z sieciami - poinformował minister energii na antenie radiowej Jedynki.

Motyka podkreślił jednocześnie, że pakiet antyblackoutowy, który ma wyeliminować ryzyko wystąpienia takiego zjawiska w Polsce lub sprawić, by było ono jak najmniejsze, “jest dzisiaj na końcowym etapie prac rządowych“.

W zeszłym tygodniu prezydent Karol Nawrocki zawetował nowelizację tzw. ustawy wiatrakowej, która liberalizowała zasady inwestycji w tę formę energetyki na lądzie oraz przewidywała zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych do końca 2025 roku. Nowela znosiła wprowadzoną w 2016 r. zasadę 10H i wprowadzała 500 m jako minimalną dopuszczalną odległość nowych turbin wiatrowych od budynków mieszkalnych. Obecnie jest to 700 m. Motyka po wecie prezydenta zapowiedział, że rząd przygotuje własny projekt mrożący ceny energii.

Jednocześnie prezydent poinformował, że podpisał projekt inicjatywy ustawodawczej dotyczący zamrożenia cen energii elektrycznej “literalnie wyjęty“ z zawetowanej ustawy. Projekt ten trafił już do Sejmu; zakłada zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł za MWh netto do końca 2025 r.

W poniedziałek prezydent zawetował natomiast ustawę o deregulacji w zakresie energetyki. Przepisy podnosiły z 1 do 5 MW próg mocy zainstalowanej instalacji OZE, od którego niezbędne jest uzyskanie odpowiedniej koncesji. Zawetowana ustawa miała też na celu m.in podniesienie progu mocy instalacji fotowoltaicznej, od którego niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Miał wzrosnąć ze 150 do 500 kW, pod warunkiem, że instalacja miałaby służyć wyłącznie do zaspokojenia własnego zapotrzebowania.

Pod koniec czerwca pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury elektroenergetycznej Wojciech Wrochna informował, że przygotowywany rządowy pakiet antyblackoutowy zawiera działania zapobiegające fizycznym i cybernetycznym atakom na infrastrukturę elektroenergetyczną. Rekomendacje zostały przygotowane razem z PSE i został on zatwierdzony przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Zgodnie z opublikowanym na stronie KPRM porządkiem obrad Rady Ministrów, na wtorkowym posiedzeniu rząd ma się zająć projektem zmiany ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, przewidującym możliwość wypłaty zaliczek w wysokości do 85 proc. odszkodowania osobom wywłaszczanym na potrzeby CPK. Rząd ma rozpatrzyć też projekt ustawy, która zakłada utworzenie Portalu Danych o Obrocie Mieszkaniami z danymi statystycznymi z rynku nieruchomości. Portal ma prezentować dane o transakcjach i cenach na rynku mieszkaniowym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW obniżyła cel wydobycia węgla w 2026 r. z 13,5 mln ton do 13,3 mln ton

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej obniżył przewidywany roczny poziom wydobycia węgla ogółem w 2026 r. z ok. 13,5 mln ton do ok. 13,3 mln ton - wynika ze środowego raportu bieżącego spółki. Powód to skutki grudniowego wyrzutu metanu w kopalni Pniówek, w następstwie którego zginęło dwóch górników.

Witamy w rodzinie – już 2 500 CUdownych Rodziców KGHM!

Każdy CUdowny Rodzic to dla KGHM wielka radość i duma. Już 2500 naszych pracowników zostało uhonorowanych wyjątkowym pakietem gratulacyjnym z okazji narodzin dziecka. To wyraz uznania dla tych, którzy dzień po dniu łączą zawodowe wyzwania z najpiękniejszą rolą w życiu – rodzica. Naszym 2500 CUdownym Rodzicem, szczęśliwym tatą Huberta jest Daniel Wiśniewski, ratownik straży pożarnej JRGH.

Enea Operator zawiera pierwszą w Polsce umowę na usługę IRB

Enea Operator wykonała kolejny ważny krok w kierunku budowy nowoczesnej, odpornej i elastycznej sieci dystrybucyjnej. Spółka podpisała pierwszą w Polsce umowę na świadczenie usługi Interwencyjnej Regulacji Mocy Biernej (IRB) – to rozwiązanie umożliwiające aktywne zarządzanie poziomami napięć w sieci przy rosnącym udziale odnawialnych źródeł energii (OZE).

Wujek Koniec KZM 31

Ta kopalnia budowała dobrobyt kraju, była świadkiem historii. Teraz kończy żywot

Były łzy wzruszenia, uściski dłoni, wspomnienia razem przepracowanych szycht. Czas mija nieubłaganie. W środę, 1 kwietnia, dokończyła swych dni kopalnia Wujek – miejsce szczególne w historii Śląska i Polski. Symbol ciężkiej, górniczej pracy, a zarazem walki z ustrojem totalitarnym.