Rząd przyjął informację z realizacji polityki energetycznej

fot: Krystian Krawczyk

Trwa przygotowywanie porozumienia, które podpiszą samorządy. Następnie zostanie wyłoniony podmiot, który zajmie się procedurą przetargową na dostawę energii

fot: Krystian Krawczyk

Rząd przyjął informację o realizacji "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku" w 2012 r. - poinformowało we wtorek CIR. Jak podkreślono, działania w ramach "Polityki" skupiały się na zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.

Jak podało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, w 2012 r. kontynuowano realizację zaplanowanych zadań ujętych w sześciu priorytetach dokumentu "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku".

W ramach poprawy efektywności energetycznej wdrożono dyrektywę UE dotyczącą informacji o zużyciu energii przez różne produkty, a ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów przyznano 139,42 mln zł na realizację 2859 przedsięwzięć termomodernizacyjnych o łącznej wartości 1 mld 018,8 mln zł.

W ramach działania "Wysokosprawne wytwarzanie energii" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) podpisano 19 umów o dofinansowanie z UE na kwotę 226,58 mln zł. Na podstawie działania "Efektywna dystrybucja energii" POIiŚ podpisano 41 umów o dofinansowanie na łączną kwotę dofinansowania w części UE w wysokości 773,85 mln zł. W ramach działania "Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej" POIiŚ podpisano 38 umów o dofinansowanie na łączną kwotę dofinansowania 384,95 mln zł. Jak przypomniało CIR, przeprowadzono też ogólnopolską kampanię edukacyjną na pod hasłem "Wyłączamy prąd, włączamy oszczędzanie".

W obszarze "Wzrost bezpieczeństwa dostaw paliw i energii" trwały m.in. prace nad budową terminala LNG w Świnoujście - podało CIR. W 2013 r. - ze względu m.in. na falę bankructw w sektorze budowlanym w 2012 r. termin uruchomienia terminala przesunięto o pół roku - do 31 grudnia 2014 r.

Informacja stwierdza, że kontynuowano działania promujące możliwości poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania złóż węglowodorów w Polsce, co przełożyło się na udzielenie w 2012 r. 8 nowych koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów, w tym czterech koncesji na gaz z łupków oraz jednej na wydobywanie węglowodorów.

W komunikacie CIR podkreślono, że w 2012 r. opracowano kompleksowy, obszerny projekt nowej regulacji sektora energetycznego, czyli projekt nowej ustawy Prawo energetyczne. Wraz z pozostałymi projektami wchodzącymi w skład tzw. trójpaku energetycznego (ustawa o OZE i Prawo gazowe - PAP) 19 grudnia 2012 r. Komitet do Spraw Europejskich rekomendował trójpak energetyczny do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów. (Do końca 2013 r. Rada Ministrów tymi projektami jeszcze się nie zajęła - PAP).

Jak podało CIR, w ramach priorytetu "Dywersyfikacja struktury wytwarzania energii elektrycznej poprzez wprowadzenie energetyki jądrowej" zainaugurowano kampanię informacyjną "Poznaj Atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią". (Kampanię z powodu oszczędności budżetowych zawieszono z końcem 2012 r. - PAP).

Centrum poinformowało też, że w priorytetowym obszarze dot. rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym biopaliw, przygotowano projekt ustawy o OZE, która ma m.in. zagwarantować osiągnięcie przewidzianego dla Polski w unijnej polityce klimatyczno - energetycznej udziału OZE w produkcji energii na rok 2020. (Ustawa wchodzi w skład tzw. trójpaku energetycznego, we wrześniu 2013 r. ministerstwo gospodarki przedstawiło nowy, gruntownie zmieniony projekt ustawy i przeprowadziło jego konsultacje - PAP).

W ramach działania "Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych" POIiŚ podpisano 49 umów o dofinansowanie na łączną kwotę dofinansowania w części UE w wysokości 1,22 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod ziemią bez kompromisów. Jak zmienia się bezpieczeństwo pracy w kopalniach PKW

Nie ma dziś bezpiecznego i wydajnego górnictwa bez ciągłej modernizacji infrastruktury, maszyn i systemów pracy. Choć ryzyka wpisanego w pracę pod ziemią nie da się całkowicie wyeliminować, nowoczesne technologie pozwalają skutecznie ograniczać jego skalę i poprawiać warunki pracy załogi. Z tego założenia wychodzi Południowy Koncern Węglowy, realizując działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę warunków pracy oraz efektywności wydobycia. 

50 turbin na Bałtyku. Oto Orlen finalizuje budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej

Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano już 50 z 76 turbin. Najbardziej zaawansowany projekt offshore w Polsce wchodzi w końcową fazę realizacji. Trwają kluczowe testy infrastruktury oraz przygotowania do przekazywania energii do krajowej sieci elektroenergetycznej. 

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.

Zatrudnienie w górnictwie poniżej 70 tys. etatów. Trend spadkowy przyspiesza

W kwietniu 2025 r. w polskim górnictwie węgla kamiennego zatrudnionych było 69 199 osób, co oznacza spadek o kolejne 500 etatów w porównaniu z marcem. Jak informowaliśmy, branża po raz pierwszy w historii spadła poniżej symbolicznej granicy 70 tysięcy pracowników. Trend redukcji zatrudnienia utrzymuje się i nabiera tempa.