Rząd przygotowuje ustawę, która ceny energii zbliży do cen wytwarzania

fot: Maciej Dorosiński

- CBAM może być okazją do dobrej dyskusji nad całym systemem uprawnień, nad naszą rolą w tym systemie uprawnień i nad miejscem naszych przedsiębiorstw w całym tym systemie - mówiła Anna Moskwa

fot: Maciej Dorosiński

- Przygotowujemy ustawę dotyczącą tego, żeby ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania; taka ustawa się za chwilę pojawi - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Na pewno spółki podzielą się swoimi zyskami - zapewniła.

- Przygotowujemy ustawę - to, co się nie stało na poziomie unijnym, o co nadal walczymy i budujemy koalicję (...) - tak, żeby ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania. I to byłoby tak naprawdę poradzenie sobie z cenami energii i dla przedsiębiorców, i dla osób indywidualnych. I taka ustawa się za chwilę pojawi, bez czekania na rozwiązania na poziomie unijnym - zapowiedziała szefowa resortu klimatu Anna Moskwa we wtorek w TVP1.

Pytana, co z ustawą dotyczącą podatku od zysków nienormatywnych, odparła: - Ta ustawa też jest przygotowywana. Czekaliśmy na wytyczne unijne. (...) Dzisiaj na Radzie Ministrów na pewno będzie dyskusja na ten temat. Ona na pewno będzie i na pewno spółki podzielą się swoimi zyskami - powiedziała.

Jak dodała, trzeba też pamiętać, że spółki potrzebują środków na inwestycje. - To też chcemy uwzględnić, żeby te środki na inwestycje zostały w spółkach, tak żebyśmy nie działali krótkoterminowo, ale pozwolili też funkcjonować i zapewniać bezpieczeństwo - wyjaśniła.

Minister przekazała, że we wtorek po południu odbędzie się spotkanie w grupie inicjatywnej, to jest Belgia, Włochy, Grecja i my. - Będziemy już bardzo konkretnie (...) pisać przepisy na cenę maksymalną na gaz. De facto państwa członkowskie przejęły inicjatywę Komisji Europejskiej. Nie mamy inicjatywy legislacyjnej, ale zobowiązaliśmy się, że przekażemy taką gotową propozycję dla Komisji Europejskiej tak, żeby mogła poddać tę propozycję dalszym pracom - powiedziała.

Szefowa MKiŚ przekazała, że Polska postuluje w UE kolejny pakiet sankcyjny i pełne sankcje gazowe: również LPG, LNG, cały gaz rosyjski. - Wydaje nam się, że to jest kolejny krok, który powinien być na poziomie Unii Europejskiej podjęty. Tak samo, jeżeli chodzi o atom. Nie ma żadnych sankcji atomowych - wskazała.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.