Rynek: w lipcu ceny węgla rosły

fot: Maciej Dorosiński

Od 2012 r. niektórzy z odbiorców węgla muszą do każdej tony doliczyć akcyzę

fot: Maciej Dorosiński

Lipiec był kolejnym miesiącem wzrostowego trendu cen węgla, który obecnie występuje w przeważającej części międzynarodowego rynku węglowego. Niemniej dynamika tych wzrostów była bardzo zmienna na przestrzeni całego miesiąca – czytamy w podsumowaniu, które przygotował katowicki Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu.

„Największy skok tygodniowego indeksu wg. globalCoal odnotowany został w australijskich portach NEWC, tj. o ponad 10$/t. Na dzień 28 lipca tygodniowy indeks NEWC wyniósł 92,98$/t wobec notowania sprzed miesiąca, tj. 82,46$/t. Zwiększony eksport sprzyjał umacnianiu się cen i odbudowie całkowitych zdolności jakie zostały utracone po zakłóceniach spowodowanych cyklonem Debbie” - czytamy w raporcie. Dodano, że eksport w czerwcu wyniósł 19,04 mln t, co oznacza jego wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 16,9 proc.

Dobry początek miesiąca w portach ARA
Analitycy ARP stwierdzili, że na rynku Atlantyku, wskutek utrzymujących się wysokich temperatur w południowej cześć Europy nastąpiło zdecydowane ożywienie, czemu dodatkowo towarzyszyło ograniczenie podaży z Rosji. Te czynniki sprawiły, że wzrosły ceny w portach ARA szczególnie w pierwszej połowie lipca - według notowań Argus, dzienny indeks na dzień 7 lipca osiągnął najwyższy poziom od 26 stycznia – tj. 85,25$/t CIF ARA. Niestety w drugiej połowie miesiąca ceny w europejskich portach ARA spadły wraz z słabszym zapotrzebowaniem ze strony energetyki niemieckiej, która zwiększyła produkcje z paliw odnawialnych i z gazu.

Droższy węgiel z Rosji
„W związku z ograniczeniem podaży wysokogatunkowego wegla z Rosji, ceny tego surowca wzrosły znacząco pod koniec lipca, zarówno w obszarze Azji-Pacyfiku oraz obszaru Atlantyku. Cena spot rosyjskiego węgla NAR 6000 kcal/kg dostarczonego do regionu Azji-Pacyfik wzrosła o 2,75$/t w ciągu tygodnia, tj. do 87,50$/t FOB dla portów dalekowschodnich Vostochny. Duże zainteresowanie tym gatunkiem surowca ze strony odbiorców w Korei Południowej oraz Chin ,sprzyjało umacnianiu się cen. Większość dostaw węgla z Rosji przewidzianych na sierpień została już sprzedana a zaledwie kilka przewidzianych jest na wrzesień” - czytamy w raporcie. Zauważono w nim, że ceny węgla rosyjskiego w Europie również odnotowały wzrosty. Cena spot dla węgla rosyjskiego o parametrach NAR 6000 kcal/kg wzrosła o 0,91$/t do 78,93$/t.

Chiny, Indie i Korea zmniejszą import
ARP stwierdza, że mimo, utrzymujących się obecnie stosunkowo wysokich cen surowca we wszystkich obszarach międzynarodowego rynku węgla ostatnia prognoza serwisu Platts, wskazuje, że na przełomie 2017-18 ceny węgla energetycznego będą spadać stopniowo na skutek malejącego popytu wśród największych konsumentów: Indii, Chin i Korei Południowej.

Przewidywany import węgla energetycznego do Chin w 2017 r. wynosi 172 mln ton, co oznacza spadek o 4,2 proc. w ciągu roku. Powodem tej zmiany ma być przewidywany spadek cen węgla krajowego i ich stabilizacja na poziomie 74-84 $ za tonę. Ze względu na fakt, iż Chiny walczą z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza poprzez wprowadzanie alternatywnych źródeł energii, import do Chin, które były drugim największym importerem australijskiego węgla energetycznego w 2016 r,. prawdopodobnie spadnie do 158 mln t w 2018 r. i 157 mln t w 2019.

Natomiast indyjski import ma zmniejszyć się o 3 proc. w skali roku do 161 mln ton w roku 2017, spadając dalej do 158 mln ton w 2018 r. i 157 mln ton w 2019 r. Kolejny wzrost może nastąpić po roku 2019.

Według prognoz import do Korei Południowej prawdopodobnie zmniejszy się o 1,8 proc. do 96 mln ton w  2017 r., a następnie do 92 mln ton i 91 mln ton w kolejnych dwóch latach. Przyczyną będzie polityka nowego prezydenta Moon Jae-ina polegająca na stopniowym odejściu od elektrowni węglowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.