Rynek: jest uwolniony, klienci przebierają w ofertach?

1326264222 elektrownia pge

fot: pge

Program obniży od 2016 koszty roczne o 987 mln zł

fot: pge

Czy polski rynek energii jest w stu procentach uwolniony? W ciągu dwóch trzech lat sytuacja będzie u nas podobna jak w Czechach, gdzie 300 tysięcy klientów zmieniła sprzedawcę...

- Nie ma wątpliwości, że rynek został uwolniony. Klienci mogą przebierać w ofertach i dowolnie wybierać dostawcę energii. Pytanie, czy będzie mieć do czynienia z większą płynnością na rynku hurtowym? Myślę, że w ciągu dwóch trzech lat sytuacja będzie u nas podobna jak w Czechach, gdzie 300 tysięcy klientów zmieniła sprzedawcę, a pozycja CEZ-u przestała być dominująca - uważa Krzysztof Zamasz, wiceprezes Tauronu.

Dużym problemem dla rozwoju energetyki, zwłaszcza w krajach Europy środkowo-wschodniej jest system sprzedaży jednostek ETS. Swego czasu mówiono o 15 euro, a nawet 30 do 50 euro za tonę CO2. Tymczasem dziś sumy te nie przekraczają nawet 7 euro.

ETS ma być po to, by zapewnić płynny obrót uprawnieniami. Ile będzie kosztować tona CO2 za trzy, pięć lat? Tego nie wie żaden producent energii i to właśnie utrudnia w znacznym stopniu rozwój sektora energetycznego - podkreślili uczestnicy dyskusji tematycznej w ostatnim, trzecim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Przy okazji Tauron pochwalił się wynikami ankiety przeprowadzonej wśród detalicznych odbiorców energii w ubiegłym roku. Wielu klientów postawiło na...zieloną energię.

- To pokazuje, że nie tylko cena będzie w przyszłości kluczowym elementem wyboru dostawcy energii, ale również dodatkowe usługi, może być to dla przykładu polisa ubezpieczeniowa na sprzęt RTV. Tak wyglądają oferty produktowe na Zachodzie - wyjaśniał Zamasz.

Wiele miejsca w dyskusji poświęcono też konsolidacji rynku energetycznego. Jak wiadomo Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że planowana transakcja kupna spółki Energa przez PGE doprowadziłaby do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku energii elektrycznej. Czy rzeczywiście?

- PGE jest dużym graczem na polskim rynku energii, ale gdyby popatrzeć na naszą konkurencje w Europie, to nie jesteśmy już tak duzi. Tymczasem kupno Energi oznaczałoby tylko niewielkie przekroczenie progu koncentracji - zwrócił uwagę Piotr Szymanek, wiceprezes PGE

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.