Rynek: centra usług rozwijają się błyskawicznie

Okazuje się, że młody, bo liczący zaledwie dziesięć lat sektor, daje więcej miejsc pracy niż górnictwo węgla kamiennego. Chodzi o centra usług dużych, zagranicznych koncernów, które błyskawicznie rozwijają się w Polsce - informuje Puls Biznesu.

Wśród miast liderem jest Poznań. Jak się dowiedziała gazeta, o ulokowaniu tu swoich centrów usług niebawem poinformują dwa amerykańskie koncerny - Mars, który ma w Polsce fabrykę słodyczy, mleka dla kotów i karmy dla zwierząt, oraz Owen-Illinois, wytwarzający w Jarosławiu i Poznaniu szklane butelki. To kolejnych 200 nowych miejsc pracy. W tym roku mają zapaść decyzje o otwarciu tam 2-3 dużych centrów, zatrudniających ponad 500 osób.

Jak wyliczył Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, w zagranicznych centrach nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce pracuje już ponad 120 tys. osób. To więcej niż w kopalniach węgla, gdzie wg GUS zatrudnionych 113 tys. osób.

Do tego należy doliczyć kilkadziesiąt tysięcy etatów w centrach polskich firm.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GDDKiA ma wykonawcę przebudowy kolejnego odcinka starej gierkówki

Realizację inwestycji na kolejnym odcinku Koziegłowy i Markowice zaplanowano na 18 miesięcy. Jeżeli do 8 czerwca nie wpłyną odwołania, umowa ma zostać podpisana na przełomie II i III kw. br.

Zwolnienia z podatku dla inwestorów rozwijających nowoczesne technologie

Nieruchomości należą do miasta oraz Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej (miejskiej spółki zarządzającej m.in. lotniskiem w Gliwicach) i są przygotowywane z myślą o kolejnych inwestycjach

Ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej

Przy lotnisku w Gliwicach ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej. Zrekultywowano w nim blisko 22 ha terenów poprzemysłowych, urządzając ponad 10 ha terenów inwestycyjnych i budując ponad 5 km nowych dróg oraz infrastrukturę techniczną. W projekcie, którego koszt ostatecznie wyniósł 49 mln zł (przy dotacji 28 mln zł), założono ponowne zagospodarowanie poprzemysłowych i zdegradowanych terenów leżących na dawnym obszarze górniczym przy lotnisku.

Giełdy za oceanem ponownie w górę, główne indeksy z rekordami