Rybnik ponownie zamówił bieżący pomiar jakości powietrza w 27 dzielnicach

fot: Krystian Krawczyk

Zdaniem prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta radykalne działania zmierzające do poprawy jakości powietrza są niezbędne

fot: Krystian Krawczyk

Pomiar jakości powietrza w czasie rzeczywistym w 27 dzielnicach Rybnika zamówił samorząd tego miasta. Dwa lata korzystania z tej usługi - z prezentacją danych dla mieszkańców - będzie kosztowało 47 tys. zł. Poprzednia taka dwuletnia umowa z innym wykonawcą kosztowała miasto 50 tys. zł.

Jak wynika z informacji rybnickiego magistratu, wybrana w przetargu firma Global Innovative Solutions z Katowic przez dwa lata będzie zapewniała dostęp do wskazań czujników powietrza, zamontowanych w 27 punktach miasta

Dzięki temu, w czasie rzeczywistym można śledzić aktualne wartości stężeń pyłów PM 10, PM1 oraz PM2,5, a także ciśnienie, temperaturę i wilgotność powietrza. Bieżące dane zobaczyć można na stronie internetowej panel.syngeos.pl oraz w aplikacjach komercyjnych: SyngeosNaszePowietrze, Kanarek czy Ekosłupek.

Z danych tych wynikało m.in., że w sobotę po południu jakość powietrza w mieście była średnia. Tylko jedna stacja pomiarowa w dzielnicy Stodoły pokazywała o godz. 17. stężenie pyłu PM10 w granicach 50 mikrogramów na metr sześc. powietrza (to wartość dobowej normy). Gorzej było m.in. w centrum i dzielnicach Niedobczyce, Radziejów, Meksyk czy Popielów - ok. 85-90 mikrogramów.

Miasto przypomina jednocześnie, że wyznacznikiem jakości powietrza na terenie Rybnika, mimo obecności komercyjnych czujników, była i pozostaje stacja pomiarowa Inspekcji Ochrony Środowiska zlokalizowana przy ul. Borki, prowadząca pomiary w ramach Państwowego Monitoringu Powietrza.

W Rybniku problem jakości powietrza wobec niskiej emisji, szczególnie z domów jednorodzinnych, jest jednym z największych w regionie. Miasto przoduje jednak ostatnio w realizacji inwestycji mieszkańców dotowanych z rządowego programu Czyste Powietrze.

W rankingu pokazującym aktywność gmin w Czystym Powietrzu, przygotowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Polskim Alarmem Smogowym (PAS), Rybnik w I kw. br. zajął 15. miejsce w Polsce pod względem liczby wymienionych kotłów na 1 tys. mieszkańców oraz 1. miejsce pod względem łącznej liczby wymienionych kotłów - w tym czasie ubyło tam 551 niespełniających norm pieców

W II kw. br. mieszkańcy Rybnika również złożyli najwięcej wniosków do Czystego Powietrza w skali kraju - 712. Podobnie było w III kw. br. - gdy z miasta wpłynęło do rządowego programu 726 wniosków.

Obecnie rybnicki samorząd szacuje, że tamtejsi mieszkańcy wymieniają około 1 tys. kotłów rocznie. Zgodnie jednak z zapisami regionalnej uchwały antysmogowej w najbliższych latach, tj. do końca 2027 r., wymiana źródeł ciepła będzie musiała nastąpić w ok. 10 tys. rybnickich domów jednorodzinnych.

- Widać, że świadomość problemu smogu, o jakiej mówi się w Rybniku od lat, przekłada się na aktywność mieszkańców w wymianie kotłów. Również poza granicami miasta - komentował jesienią br. działania lokalnej społeczności lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.