Rybnik: ocalą kolejny obiekt zabytkowej kopalni Ignacy

fot: Witold Gałązka/ARC

Odnawianie zabytkowej kopalni rozpoczęło się w 2006 r. od zaadaptowania wieży ciśnień na wieżę widokową. W 2015 r. oddano odnowione budynki starej stolarni i maszynowni szybu Głowacki

fot: Witold Gałązka/ARC

Przy pomocy środków unijnych na rewitalizację obszarów zdegradowanych Rybnik wyremontuje b. sprężarkownię dawnej kopalni Ignacy. Inne, przyznane wcześniej środki UE dot. dziedzictwa kulturowego, wesprą remont nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko tego historycznego zakładu.

W środę, 17 października, miasto poinformowało, że projekt rewitalizacji budynku byłej sprężarkowni na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy na potrzeby lokalnej społeczności otrzymał prawie 6 mln zł unijnego wsparcia - w konkursie rozstrzygniętym właśnie przez zarząd woj. śląskiego

Jak wyjaśnił cytowany przez miasto jego prezydent Piotr Kuczera, budynek byłej sprężarkowni zostanie kompleksowo przebudowany.

"Odnowiony budynek ma pełnić funkcję wspomagającą proces rewitalizacji dzielnicy Niewiadom, stąd też wśród planowanych nowych funkcji znalazły się świetlica środowiskowa, miejsce spotkań dla lokalnej społeczności, miejsce prowadzenia działań kulturalnych" - wskazał Kuczera.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w przyszłym roku. Powierzchnia przebudowanej sprężarkowni po zakończeniu prac ma wynosić niespełna 800 m kw. Obiekt zostanie m.in. podłączony do sieci ciepłowniczej.

Przyznana miastu kwota 5,99 mln zł dotacji to 95 proc. planowanych, tzw. kosztów kwalifikowanych i ponad 92 proc. kosztów całkowitych tego projektu.

W marcu br. samorząd woj. śląskiego informował o wyborze do dofinansowania dwóch rybnickich projektów w konkursie dot. renowacji obiektów dziedzictwa kulturowego. Jeden z nich dotyczył przedsięwzięcia "Modernizacja budynków nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku na cele kulturalne".

Do oszacowanej na 10,6 mln zł inwestycji dotyczącej nadszybia i maszynowni miasto dostało wówczas 4,4 mln zł z RPO. Także to przedsięwzięcie ma zostać przeprowadzone w przyszłym roku.

Będzie to dalsza część prac związanych z zachowaniem jednego z najważniejszych zabytków w mieście - Zabytkowej Kopalni Ignacy w dzielnicy Niewiadom. Kopalnia powstała w 1792 r. pod nazwą Hoym i jest najstarszą w okręgu rybnickim. Zakończyła eksploatację, jako część kopalni Rydułtowy, w latach 90. ub. wieku. Od 2015 r. zabytek podlega Muzeum w Rybniku.

Odnawianie zabytkowej kopalni rozpoczęło się w 2006 r. od zaadaptowania wieży ciśnień na wieżę widokową. W 2015 r. oddano odnowione budynki starej stolarni i maszynowni szybu Głowacki (na cele wystawowe i konferencyjne). Dzięki przyznanemu wiosną br. dofinansowaniu w nadszybiu i maszynowni szybu Kościuszko powstać ma wystawa oparta o motywy pary i maszyny parowej.

Realizacja obu projektów - dot. sprężarkowni oraz nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko - zakończy proces modernizacji wszystkich budynków byłej kopalni. W planach jest jeszcze zagospodarowanie terenu pomiędzy nimi (miasto ma już koncepcję i przygotowuje się do zlecenia dokumentacji technicznej).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.