Rybnik: ocalą część dawnego szpitala i obiekty zabytkowej kopalni

fot: Witold Gałązka/ARC

Miasto zapowiedziało też realizację w tym i przyszłym roku projektu "Modernizacja budynków nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku na cele kulturalne"

fot: Witold Gałązka/ARC

Przy wsparciu środkami unijnymi na renowację obiektów dziedzictwa kulturowego samorząd Rybnika wyremontuje zabytkowy pawilon Rafał dawnego Szpitala Miejskiego nr 1 w tym mieście, a także nadszybie i maszynownię szybu Kościuszko dawnej kopalni Ignacy.

W środę, 7 marca, samorząd woj. śląskiego poinformował o wyborze do dofinansowania 38 projektów - spośród 67 zgłoszonych - w konkursie dot. renowacji obiektów dziedzictwa kulturowego. Był tojedyny konkurs rozdysponowujący fundusze dostępne na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Ogółem 38 wybranych projektów - o łącznej wartości 267,4 mln zł - otrzymało z RPO 190,4 mln zł dotacji (siedem z wybranych do dofinansowania przedsięwzięć zasilą też środki budżetu państwa - dodatkowymi 5,4 mln zł). Dwa projekty, które otrzymają środki z tej części RPO, przygotował samorząd Rybnika, który jeszcze w środę poinformował o szczegółach ich realizacji.

Jedno z tych przedsięwzięć dotyczy fragmentu kompleksu szpitala miejskiego nr 1, zwanego "Juliuszem" (od historycznej postaci jego inicjatora, miejscowego lekarza i społecznika Juliusza Rogera). W poprzednich latach większa część zabudowań była niezagospodarowana, wśród nich dwa główne, najstarsze obiekty: Juliusz oraz Rafał.

Mniejszego z tych dwóch budynków dotyczy oszacowany na 14,1 mln zł projekt "Modernizacja zabytkowego pawilonu Rafał dawnego Szpitala Miejskiego nr 1 w Rybniku na cele kulturalne", dofinansowany teraz 5,5 mln zł ze środków RPO. Plany dotyczące tego obiektu miasto powiązało wiosną ub. roku z zamierzeniami Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

Zgodnie z podpisanym wówczas porozumieniem z katowicką ORL, powstać ma tam postulowana przez regionalne środowiska medyczne nowoczesna placówka prezentująca historię medycyny i farmacji woj. śląskiego. Projekt RPO umożliwi kompleksową modernizację opuszczonego i zdegradowanego pawilonu; planowana ekspozycja miałaby powstać z innych środków.

Większy, szacowany na 21,7 mln zł i umieszczony w Kontrakcie Terytorialnym woj. śląskiego projekt pod nazwą "Modernizacja zabytkowego budynku Juliusz byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera w Rybniku", miasto zgłosiło do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - w tzw. IV naborze koordynowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ubiegłorocznym rozstrzygnięciu tego konkursu projekt dot. Juliusza nie uzyskał wnioskowanego dofinansowania 14,8 mln zł (mimo pozytywnej oceny trafił na listę rezerwową). Miasto chciałoby przy wsparciu środków POIiŚ stworzyć tam obiekt o charakterze kulturalno-edukacyjnym "prezentujący dziedzictwo materialne i niematerialne ziemi górnośląskiej w formule edukatorium przyrodniczo-humanistycznego, na kanwie opowieści o działalności Juliusza Rogera".

W połowie ub. roku Rybnik otrzymał natomiast blisko 3,1 mln zł z innej części RPO do oszacowanej na 3,7 mln zł adaptacji również zabytkowego budynku dermatologii szpitalnego kompleksu. Ma powstać w nim centrum wsparcia rodziny; według środowej informacji miasta prace rozpoczną się wkrótce.

W środę miasto zapowiedziało też realizację w tym i przyszłym roku projektu "Modernizacja budynków nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku na cele kulturalne". Do inwestycji oszacowanej na 10,6 mln zł miasto dostało 4,4 mln zł z RPO.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.