Rybnik: Czarne Diamenty dla kopalni i dyrektora

fot: Maciej Dorosiński

Nagrodę dla kopalni Pniówek odebrał dyrektor zakładu Krzysztof Zabój (pierwszy z lewej) wraz z byłymi szefami kopalni: Stanisławem Twarogowskim, Ryszardem Niemcem, Stanisławem Tobiczykiem i Leopoldem Łukoszem

fot: Maciej Dorosiński

+21 Zobacz galerię

Galeria
(24 zdjęć)

Kopalnia Pniówek, należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, oraz Łucjan Kurcok, dyrektor Biura Organizacji i Zarządzania w JSW, znaleźli się w gronie tegorocznych laureatów Czarnych Diamentów - nagród przyznawanych przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Uroczysta gala w czasie, której wręczono statuetki i dyplomy odbyła się w piątek (14 listopada) w Teatrze Ziemi Rybnickiej. W tym roku Izba przyznała 12 nagród. Wśród nich znalazły się trzy wyróżnienia specjalne.

Gości, którzy tłumnie w piątkowy wieczór przybyli do Teatru, przywitali Andrzej Żylak, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego oraz Adam Fudali, prezydent Rybnika. Listę nagrodzonych przedstawił natomiast Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz przewodniczący Kapituły przyznającej Czarne Diamenty.

Jako pierwsi statuetkę, ważącą ponad 10 kg, odebrali dyrektorzy kopalni Pniówek. Był to jeden z najciekawszych momentów tego wieczoru ponieważ na scenie poza dyrektorem Krzysztofem Zabójem pojawili się także poprzedni szefowie zakładu zlokalizowanego w Pawłowicach. W tym gronie znaleźli się Leopold Łukosz (kierował kopalnią w latach 1975-1980), Stanisław Twarogowski (1980-1984), Ryszard Niemiec (1.07.1993 - 30.06.1995) oraz Stanisław Tobiczyk (01.07.1995 -31.12.2009). Statuetkę wręczyli im prezes Wyższego Urzędu Górniczego Mirosław Koziura, były prezes JSW prof. Jan Szlązak, wiceprezes JSW Artur Wojtków, Andrzej Żylak oraz Tadeusz Donocik.

- Dzięki ofiarnej pracy całego zespołu, zarówno zarządu, jak i załogi kopalni, w ciągu pięciu lat pod moi kierownictwem kopalnia Pniówek osiągnęła w roku 1980 planowany poziom wydobycia 10 tysięcy ton na dobę i należała do czołowych kopalń w resorcie górnictwa. Po dziś dzień dzięki fachowości i pracowitości naszych następców tak jest. Kopalnia Pniówek była przysłowiową kuźnia kadr. W latach 90. ubiegłego stulecia dyrektorami jastrzębskich kopalń byli inżynierowie, którzy swoja prace zawodową zaczynali w tej kopalni - wspomniał na scenie dyrektor Leopold Łukosz, który zaznaczył, że przyznanie Czarnego Diamentu dla kopalni zbiegło się z jego 90. urodzinami.

Poza zakładem należącym do JSW kapituła przyznała także nagrody firmie Ballyvesey Holdings Polska z Rybnika, Jastrzębskim Zakładom Wodociągów i Kanalizacji, Przedsiębiorstwu EKOBUD z Żor, firmie Brykit z Rybnika, spółce Wichary Technologies, Radiu 90, Teatrowi Ziemii Rybnickiej oraz Miastu Rybnik z prezydentem Adamem Fudalim na czele.

Jako kolejne wręczono Nagrody Specjalne Czarny Diament. Ich laureatami zostali prof. Tadeusz Chmielniak - były rektor Politechniki Śląskiej, Beata Marynowska - okręgowy inspektor pracy w Katowicach oraz Łucjan Kurcok - dyrektor Biura Organizacji i Zarządzania w JSW. Zanim jednak laureaci mogli poczuć dosłowny ciężar nagrody wygłoszono laudacje. Dokonania prof. Chmielnika przedstawił rektor Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik. Działania Beaty Marynowskiej zaprezentował Tadeusz Donocik, a osobę Łucjana Kurcoka przedstawił zebranym gościom Andrzej Żylak.

Dyrektor Biura Organizacji i Zarządzania w JSW w swoich podziękowaniach podkreślił, że miał wiele szczęścia w życiu, bo spotykał na swojej drodze ludzi, od których mógł się wiele nauczyć. Wymienił m.in. byłych prezesów spółki: Macieja Czernickiego, prof. Jana Szlązaka, Romana Majora, Leszka Jarno, Włodzimierza Hereźniaka oraz obecnego szefa firmy Jarosława Zagórowskiego, który otrzymał nagrodę specjalną Czarny Diament w roku 2013.

Galę w Teatrze Ziemi Rybnickiej zwieńczył występ góralskiej kapeli Tekla Klebetnica.

W galerii: Uroczystość wręczenia Czarnych Diamentów 2014. Rybnik. 14 listopada 2014 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jubileuszowy Festiwal Orkiestr Dętych. I znów pięknie nam zagrały!

W sobotę 22 sierpnia w parku im. Augustyna Kozioła w Rudzie Śląskiej odbył się 25. już Festiwal Orkiestr Dętych. Jak zwykle miłośnicy orkiestr mogli liczyć na świetną zabawę, wysłuchali, oprócz tradycyjnych śląskich melodii, światowe przeboje muzyki rozrywkowej. 

Likwidacja, czyli co dalej z naszą kopalnią

O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o likwidacji KWK Żory i wypadku w kopalni Szczygłowice. Ale w 33. numerze „Trybuny Górniczej” z 22 sierpnia 1996 r. znalazło się wiele innych interesujących tematów.

Co już zrobiono w sprawie JSW?

Na swoim facebookowym profilu minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podsumował, co już udało się zrobić w sprawie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Napisał m.in. o braku odwagi decydentów w zakresie wdrożenia głębokiej restrukturyzacji, która mogłaby ustabilizować finanse spółki w trudnych czasach.

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A-

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A- i jednocześnie utrzymała negatywną perspektywę ratingu - podało w piątek Ministerstwo Finansów. Fitch spodziewa się, że deficyt finansów publicznych w 2027 r. wyniesie 6,7 proc. a wzrost PKB wyniesie 2,9 proc.