Ruszyły targi górnicze w Katowicach

fot: Jarosław Galusek

fot: Jarosław Galusek

Nawet 50-tonowe górnicze kombajny, kopalniane obudowy, przenośniki, podziemne kolejki oraz najnowsze rozwiązania techniczne m.in. dla górnictwa prezentowane są na rozpoczętych we wtorek międzynarodowych targach górniczych w katowickim \"Spodku\'.

Organizowane co dwa lata Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego \"Katowice 2009\" to jedno z największych spotkań przedstawicieli branży górniczej w Europie. W tym roku bierze w nich udział ponad 400 wystawców z 19 państw. Ich oferta zajmuje ponad 20 tys. m kw. powierzchni. Organizatorzy spodziewają się ok. 30 tys. zwiedzających, w tym delegacji firm górniczych z całego świata.

- Targi potwierdzają najwyższą światową jakość polskich producentów maszyn i urządzeń górniczych. Nie ma wątpliwości, że polskie firmy należą do światowych liderów w tej dziedzinie. Liczymy się w Europie i na świecie - podkreślił uczestniczący w otwarciu imprezy wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Podobnego zdania jest odpowiedzialna w resorcie gospodarki za górnictwo wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska. Jej zdaniem, tak jak Francja kojarzy się np. z ekskluzywnymi perfumami, Szwajcaria z zegarkami, tak rozpoznawalną na całym świecie wizytówką Polski jest przemysł okołogórniczy, eksportujący maszyny i urządzenia dla tej branży na całym świecie.

Organizatorzy targów przekonują, że polski przemysł zaplecza górniczego należy dziś do wiodących na świecie. Niespełna 10 lat temu polskie firmy z tej branży miały zaledwie 1,5-procentowy udział w światowej produkcji tego typu, dziś ok. 30 proc. W zagranicznych przetargach polskie grupy konkurują z najbardziej znanymi światowymi koncernami.

Organizatorem targów jest Polska Technika Górnicza, skupiająca wiodących producentów sprzętu dla górnictwa. Największe stoiska przygotowali krajowi potentaci w produkcji maszyn i urządzeń górniczych, giełdowe grupy Kopex i Famur. Pierwsza z nich prezentuje m.in. wysokowydajny kompleks ścianowy do niskich i średnich pokładów węgla. Firma chce zwiększyć swoją ofertę handlową m.in. na największych górniczych rynkach świata - w Chinach i Australii, gdzie zabiega o nowy kontrakt.

Wiceminister Szejnfeld podkreślał, że także polskie górnictwo ma przed sobą niezbędny proces inwestycyjny, szacowany w sumie na ok. 20 mld USD w ciągu kilkunastu lat. - Warto podkreślić, że w trudnym 2009 r., kiedy spółki węglowe zmagają się z kryzysem, poziom inwestycji jest wyższy niż w latach ubiegłych - wskazał Szejnfeld.

Jego zdaniem, planowane inwestycje w górnictwie to także dobry prognostyk dla firm zaplecza górniczego - producentów sprzętu i dostawców usług.

Szejnfeld potwierdził, że tzw. inwestycje początkowe w górnictwie, czyli otwierające dostęp do nowych złóż węgla, mogą być współfinansowane ze środków publicznych, nie chciał jednak przesądzać, czy w przyszłorocznym budżecie państwa znajdą się na to pieniądze. Jak mówił, w pierwszej kolejności górnictwo powinno szukać kapitału na rynku, a dopiero potem starać się o ewentualne budżetowe wsparcie.

Trwającym do piątku targom towarzyszą liczne konferencje i seminaria. Gośćmi jednej z nich, poświęconej m.in. dywersyfikacji źródeł energii oraz rozwojowi energetyki jądrowej w Polsce, będą w czwartek przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

Prezentacje dorobku przemysłu ciężkiego na Śląsku organizowane są od lat 70. ubiegłego wieku. W \"Spodku\" po raz pierwszy zorganizowano targi górnicze 24 lata temu. Impreza zaliczana jest do najbardziej prestiżowych tego typu w Europie.

Równolegle do katowickiej imprezy, która zakończy się w piątek, targi o podobnej tematyce, ale na znacznie mniejszą skalę, odbędą się w centrum targowo-wystawienniczym Expo Silesia w Sosnowcu. Organizatorzy obu imprez nie porozumieli się w sprawie ich ewentualnego połączenia i zdecydowali o organizacji odrębnych targów.

Czytaj też:
Targi \"Katowice 2009\" zostały otwarte
Więcej o stoisku Grupy Famur:
Grupa Famur w trosce o bezpieczeństwo w kopalniach

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.