Ruszyły prace przy budowie kolejnego odcinka Traktu Rudzkiego

fot: Maciej Dorosiński

- W ramach prac planujemy nasadzić ponad 140 tys. różnego rodzaju roślin. Tym sposobem zostaną uporządkowane kolejne tereny zielone - powiedziała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic

fot: Maciej Dorosiński

Rozpoczęły się prace przy budowie nowego odcinka Traktu Rudzkiego, który połączy m.in. obiekty sportowe, parki i miejsca związane z historią Rudy Śląskiej. Do końca października kosztem 3,8 mln zł w dzielnicy Wirek zrewitalizowane zostaną dwie duże zielone przestrzenie.

Jak podał w środę, 8 kwietnia, Urząd Miasta, chodzi o teren między ulicami Nowary i Katowicką oraz skwer przy ul. Tuwima. W ramach zadania, realizowanego jako II etap budowy Traktu Rudzkiego, powstanie m.in. ścieżka pieszo-rowerowa, plenerowa siłownia, pojawi się też bardzo dużo zieleni. Inwestycja ma dofinansowanie UE.

- W ramach prac planujemy nasadzić ponad 140 tys. różnego rodzaju roślin. Tym sposobem zostaną uporządkowane kolejne tereny zielone, a przy okazji powstaną nowe miejsca do spędzania wolnego czasu w plenerze - powiedziała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Pierwsza z przestrzeni, która będzie rewitalizowana, skwer o powierzchni ponad 2,6 ha znajdujący się po obu stronach ul. Tuwima. Jak podał wiceprezydent miasta Michał Pierończyk, w części zachodniej utworzony zostanie skwer z placem do aktywnego wypoczynku. Będzie on wyposażony w urządzenia siłowni terenowej i stoły piknikowe. Obok niego powstanie otoczony zielenią plac wypoczynkowy z ławkami.

Natomiast w części wschodniej, na skwerze Rudzkich Seniorów, lokalne władze planują wymianę nawierzchni oraz zainstalowanie kilku ławek. W tej samej części skweru odnowiony zostanie pomnik rudzkich nauczycieli zamordowanych w czasie okupacji w latach 1939-1945, który został wybudowany w 1948 r. Dodatkowo zostanie on również oświetlony. Rewitalizacja skweru przy ul. Tuwima obejmie także budowę oświetlenia. Ogółem zainstalowanych zostanie 15 opraw LED. Na samym skwerze przy ul. Tuwima nasadzonych zostanie ponad 100 tys. roślin. W większości będą to byliny oraz rośliny cebulowe. Dodatkowo przewidziane są gęste nasadzenia drzew i krzewów od strony ruchliwych ulic - Katowickiej i Odrodzenia.

Drugi teren w Wirku, który będzie na nowo zagospodarowany, obejmuje odcinek od ul. Nowary do ul. Katowickiej. - Na długości ponad 300 m powstanie oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa, wzdłuż której zainstalowane zostaną elementy małej architektury takie jak ławki czy leżaki - wylicza Pierończyk. Na tym odcinku powstanie także mały plac ze stołem piknikowym i stojakami na rowery. Wzdłuż budowanej ścieżki posadzonych zostanie wiele roślin.

Pierwsze prace przy budowie nowego odcinka Traktu Rudzkiego rozpoczęły się przed kilkoma dniami. Całość ma być gotowa do końca października. Trakt Rudzki to ścieżka pieszo-rowerowa, która ma połączyć obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku. W ramach projektu zrewitalizowanych zostanie łącznie siedem dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha.

Trakt przebiegać ma od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej ma wieść ulicami: Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie poprowadzi przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Dalsza trasa przebiegać będzie przez park przy ul. Hallera, a następnie pobiegnie tą ulicą w kierunku Parku Dworskiego.

Miasto w planach finansowych zabezpieczyło na ten cel ok. 16 mln zł. Cały Trakt Rudzki gotowy ma być do 2021 r. W przyszłym roku prace obejmą m.in. rewitalizację Parku Dworskiego. - Na realizację projektu pozyskaliśmy ponad 6 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - poinformował wiceprezydent Pierończyk.

Pierwszy odcinek Traktu Rudzkiego od ul. Czarnoleśnej do hałdy przy ul. 1 Maja został wykonany w 2018 r. Zakończona jest też rewitalizacja samej hałdy, realizowana w ramach międzynarodowego projektu Lumat. Oprócz dofinansowania z tego projektu, miasto na rewitalizację hałdy pozyskało także środki unijne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z których to środków realizowany jest również Trakt Rudzki. W ubiegłym roku do użytku oddano także zrewitalizowany amfiteatr przy ul. Czarnoleśnej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.