Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.27 PLN (+1.87%)

KGHM Polska Miedź S.A.

321.40 PLN (-1.11%)

ORLEN S.A.

128.64 PLN (+1.34%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.60 PLN (+2.02%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.12 PLN (+3.21%)

Enea S.A.

22.68 PLN (+0.44%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.55 PLN (+2.08%)

Złoto

4 775.04 USD (+0.60%)

Srebro

78.07 USD (+1.37%)

Ropa naftowa

99.75 USD (+0.46%)

Gaz ziemny

2.73 USD (+1.23%)

Miedź

6.07 USD (+0.75%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.27 PLN (+1.87%)

KGHM Polska Miedź S.A.

321.40 PLN (-1.11%)

ORLEN S.A.

128.64 PLN (+1.34%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.60 PLN (+2.02%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.12 PLN (+3.21%)

Enea S.A.

22.68 PLN (+0.44%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.55 PLN (+2.08%)

Złoto

4 775.04 USD (+0.60%)

Srebro

78.07 USD (+1.37%)

Ropa naftowa

99.75 USD (+0.46%)

Gaz ziemny

2.73 USD (+1.23%)

Miedź

6.07 USD (+0.75%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Ruszyła Kolej na Beskidy – na pierwszą wycieczkę z Kolejami Śląskimi w maju zostały ostatnie miejsca

Zwiedzanie Beskidów z licencjonowanym przewodnikiem PTTK w cenie biletu kolejowego, nieoczywiste trasy i dostępność dla każdego – to znaki rozpoznawcze akcji „Kolej na Beskidy”. Na inauguracyjną wycieczkę z Goleszowa do Ustronia zostały ostatnie wolne miejsca.

fot: Koleje Śląskie

Koleje Śląskie

fot: Koleje Śląskie

Zwiedzanie Beskidów z licencjonowanym przewodnikiem PTTK w cenie biletu kolejowego, nieoczywiste trasy i dostępność dla każdego – to znaki rozpoznawcze akcji „Kolej na Beskidy”. Na inauguracyjną wycieczkę z Goleszowa do Ustronia zostały ostatnie wolne miejsca.

Aby wziąć udział w wycieczce, wystarczy kupić bilet na przejazd do wskazanej stacji, wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.kolejeslaskie.pl/kolej-na-beskidy i, po potwierdzeniu uczestnictwa, stawić się w miejscu zbiórki. W sobotę, 9 maja, uczestnicy spotkają się na przystanku Goleszów Górny, skąd wyruszą w stronę Ustronia, przemierzając malownicze beskidzkie szlaki.

Trochę inna historia o górach

„Kolej na Beskidy” to propozycja dla osób, które chcą połączyć wygodny dojazd koleją z górską wędrówką pod okiem doświadczonego przewodnika. – Od lat staramy się tak układać trasy, żeby pokazywać Beskidy z różnych stron – nie tylko te najbardziej znane miejsca, ale też spokojniejsze, mniej uczęszczane szlaki. Dzięki temu każda wycieczka jest trochę inną historią o górach mówi Bogusław Bujok, przewodnik beskidzki PTTK, który od lat współpracuje z Kolejami Śląskimi.

Sześć wycieczek od maja do października

“Koleje na Beskidy” to w tym roku sześć wycieczek zaplanowanych od maja do października. Trasy liczą do kilkunastu kilometrów i zazwyczaj ich przejście zajmuje od 6 do 7 godzin marszu.

Uczestnicy odwiedzą m.in. okolice Goleszowa i Ustronia, Zwardonia, Łodygowic, Wilkowic oraz Wisły. W programie znalazły się zarówno popularne, jak i mniej oczywiste propozycje, pozwalające odkrywać bardziej dzikie i spokojne rejony Beskidów.

Warto być na bieżąco

Zapisy prowadzone są etapami – zawsze na najbliższą wycieczkę – dlatego nawet jeśli najbliższa wycieczka przestanie być dostępna, kolejne będą pojawiać się regularnie, na około trzy tygodnie przed kolejnymi terminami.

Zapisy prowadzimy w znanym pasażerom systemie i zawsze dotyczą one najbliższej wycieczki. Nawet jeśli najbliższa wycieczka przestanie być dostępna, kolejne będą pojawiać się regularnie, na około trzy tygodnie przed kolejnymi terminami. Dlatego warto na bieżąco śledzić Koleje Śląskie w mediach społecznościowych – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich i dodaje, że formularz zapisów dostępny jest na stronie internetowej Kolei Śląskich.

Aktywna turystyka dostępna dla każdego

Wycieczki są przygotowywane tak, aby były dostępne dla szerokiego grona odbiorców – zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i seniorów. Trasy mają stosunkowo łagodny przebieg i nie wymagają szczególnego przygotowania, jednak przed udziałem warto zapoznać się z ich szczegółami – przewyższeniami i czasem przejścia. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie przewoźnika. 

Finałem tegorocznej edycji tradycyjnie będzie tematyczna wycieczka o bardziej miejskim charakterze. W tym roku padło na „Szlakiem Habsburgów” – trasę prowadzącą przez miejsca związane z historią i działalnością austriackiej dynastii w Wiśle.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Lotnisko Katowice rozpoczęło rozbudowę parkingów o 1,1 tys. nowych miejsc

Rozbudowę parkingu terenowego P5 o 1,1 tys. miejsc postojowych rozpoczął zarządca lotniska Katowice, spółka Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze. Dotąd GTL oferuje pasażerom ok. 6,7 tys. miejsc parkingowych.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Zgromadzenie Metropolii przyjęło uchwałę ws. finansowania komunikacji w 2025 r.

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjęło we wtorek uchwałę ws. określenia ostatecznej wysokości części zmiennej składki gmin członkowskich za 2025 r. Część ta, z której finansowana jest głównie komunikacja miejska, wyniosła łącznie 1,131 mld zł.

Metropolia ma nowego szefa! To były prezes spółki górniczej

Leszek Pietraszek od dzisiaj zarządza Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Został właśnie jednogłośnie powołany przez Zgromadzenie GZM na jej przewodniczącego po ustąpieniu ze stanowiska Kazimierza Karolczaka. Jednocześnie Pietraszek zrezygnował ze sprawowania funkcji wicemarszałka województwa śląskiego.