Ruszyła budowa morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3

1742801198 glowne 2

fot: pixabay.com

W sumie przed awarią OZE odpowiadała za 78 proc. dostarczanej energii

fot: pixabay.com

Dwie lądowe stacje elektroenergetyczne, trasy kablowe łączące wybrzeże z infrastrukturą energetyczną, baza serwisowa w Łebie - tak rozpoczęła się budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 Equinora i Grupy Polenergia.

Biuro prasowe projektów Bałtyk poinformowało w czwartek, że prawie 200 osób wzięło udział w zorganizowanej czwartek w Warszawie uroczystości z okazji podjęcia kluczowych decyzji rozpoczynających prace budowlane przy lądowej infrastrukturze elektroenergetycznej.

Przewodnicząca rady nadzorczej Polenergii SA Dominika Kulczyk poinformowała, że w pierwszej połowie przyszłego roku rozpoczyną się prace instalacyjne na morzu przy projektach Bałtyk 2 i 3.

Aktualnie ruszyły prace związane z budową lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy 1440 MW. W Pęplinie koło Ustki powstają dwie lądowe stacje elektroenergetyczne.

Realizuje je Hitachi Energy, a w należących do niej łódzkich zakładach zostanie wyprodukowana istotna część zaawansowanej aparatury do stacji. Kluczowym podwykonawcą prac budowlanych jest też polska firma Erbud. Jednocześnie trwa budowa tras dla kabli energetycznych. Lądowy korytarz przyłączeniowy będzie mierzyć łącznie ok. 14 km.

Do produkcji kabli i przygotowania specjalnych tras kablowych zostały wybrane polskie firmy - Enprom i Tele-Fonika Kable. Niedaleko Ustki prowadzone są z kolei prace wiertnicze z wykorzystaniem technologii poziomego przewiertu sterowanego, który pozwala układać kable pod ziemią bez konieczności otwartego wykopu. Wykonawcą tej części inwestycji jest Hanab, a za projekt odpowiada polskie przedsiębiorstwo ZRB Janicki.

W Łebie natomiast firma Erbud rozpoczęła budowę bazy operacyjno-serwisowej, która zapewni obsługę morskich farm wiatrowych. Obiekt ma zostać ukończony w połowie przyszłego roku. Zatrudnienie znajdzie tu kilkudziesięciu wykwalifikowanych specjalistów.

Toczą się jednocześnie przygotowania do prac na morzu. Polska firma badawcza MEWO prowadziła w tym roku inspekcję dna morskiego pod kątem potencjalnych niewybuchów i niewypałów. Wkrótce rozpoczną się też prace związane z usuwaniem głazów podmorskich z przyszłej trasy kabli eksportowych. Prace instalacyjne, w tym wbijanie monopali zaplanowano na pierwszą połowę 2026 roku.

W morską kampanię instalacyjną zaangażowanych będzie kilkadziesiąt statków, w tym jedna z największych jednostek na świecie - ponad 200 metrowy statek Thialf. Pierwszy prąd z projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 popłynie jeszcze w 2027 roku, a w 2028 rozpocznie się komercyjny etap użytkowania farm.

W kolejce czeka też morska farma wiatrowa Bałtyk 1 - największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore, dla którego rozpoczęto proces kwalifikacji do aukcji - formalnego potwierdzenia spełnienia warunków. Bałtyk 1, który będzie dysponować mocą do 1560 MW posiada umowę przyłączeniową z operatorem systemu przesyłowego PSE oraz prawomocną decyzję środowiskową.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo schodzi coraz głębiej. W JSW dyskutowano o rozwiązaniach, które poprawią bezpieczeństwo wyrobisk

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków drążenia oraz zachowania stateczności wyrobisk korytarzowych.

Metan zbiera w górnictwie śmiertelne żniwo – z tym raportem warto się zapoznać

W ubiegłym roku w wyrobiskach górniczych kopalń węgla kamiennego miały miejsce dwa zapalenia metanu. W latach 2021-2025 odnotowano 11 zdarzeń związanych z zapaleniem metanu, z których jedno zainicjowało wybuch metanu. W wyniku tych zdarzeń zaistniało 21 wypadków śmiertelnych, 11 ciężkich i 41 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Resort energii proponuje zmiany w harmonogramie pomocy publicznej dla PEJ

Ministerstwo Energii zaproponowało przesunięcie 3 mld zł wydatków na dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych z 2026 r. na 2030 r. - wynika z oceny skutków regulacji projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową.

Od soboty do poniedziałku ceny maksymalne paliw wyższe niż w piątek

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł - wynika z piątkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich rodzajów paliw będą wyższe niż w piątek.