Ruszają spotkania w sprawie zatrudnienia byłych górników w branży kolejowej

Polska Grupa Górnicza, Koleje Śląskie oraz spółka z grupy PGG – Synercom Usługi Wspólne na podstawie porozumienia podpisanego 3 listopada 2025 roku realizują wspólny projekt zatrudnienia byłych górników na stanowiskach związanych z utrzymaniem i prowadzeniem taboru kolejowego. Wkrótce odbędzie się pierwsze spotkanie dla zainteresowanych.

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Osoby zainteresowane podjęciem zatrudnienia w branży kolejowej mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjnym

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Polska Grupa Górnicza, Koleje Śląskie oraz spółka z grupy PGG – Synercom Usługi Wspólne na podstawie porozumienia podpisanego 3 listopada 2025 roku realizują wspólny projekt zatrudnienia byłych górników na stanowiskach związanych z utrzymaniem i prowadzeniem taboru kolejowego. Wkrótce odbędzie się pierwsze spotkanie dla zainteresowanych.

Jak informuje PGG, projekt daje szansę na zdobycie nowych kwalifikacji oraz podjęcie pracy w rozwijającej się branży kolejowej. Program obejmuje m.in. doradztwo zawodowe, badania predyspozycji, szkolenia oraz wsparcie w procesie zatrudnienia. Osoby zainteresowane podjęciem zatrudnienia w branży kolejowej mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjnym, podczas którego przedstawione zostaną szczegóły programu dotyczące procesu przekwalifikowania i możliwości zatrudnienia. 

Spotkanie odbędzie się w Akademii PGG (budynek B) na ruchu Wujek w Katowicach przy ul. Wincentego Pola 65.  Zgłoszenia należy kierować na e-mail: i.krawczyk@pgg.pl lub telefonicznie - 32 757 21 67. Termin na przesyłanie zgłoszeń - do środy, 25 marca br.

Przypomnijmy. Do podpisania porozumienia między spółkami doszło w listopadzie 2025 r. To pierwsza w Polsce tego typu regionalna umowa między spółkami publicznymi z różnych sektorów gospodarki. 

Dzięki wsparciu unijnych funduszy, na początek nawet 200 pracowników Polskiej Grupy Górniczej będzie mogło przekwalifikować się i znaleźć pracę w dynamicznie rozwijającej się branży kolejowej. Projekt ma długofalowy, skalowalny charakter - może rosnąć wraz z potrzebami rynku i zainteresowaniem pracowników.

Projekt zakłada zatrudnienie byłych górników na stanowiskach związanych przede wszystkim z utrzymaniem i prowadzeniem taboru kolejowego - w transporcie potrzebni są maszyniści, mechanicy, elektromechanicy, technicy utrzymania taboru, a w przyszłości też pracownicy administracyjni i techniczni.

Polska Grupa Górnicza wspólnie z Kolejami Śląskimi, przy wsparciu samorządów Gliwic i Województwa Śląskiego, realizuje projekt przekształcenia terenu po szybie Bojków w Gliwicach w nowoczesną bazę kolejową.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.