Rusza nabór na najem nowych mieszkań Katowickiego TBS przy ul. Kosmicznej

1768487328 osiedlektbs

fot: KAW

Osiedle przy ul. Kosmicznej w Katowicach

fot: KAW

Nowe osiedle, które powstało w Giszowcu, to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie i ekologicznie inwestycji mieszkaniowych w historii KTBS. Kompleks wyróżnia nowoczesna architektura, przemyślane rozwiązania projektowe oraz liczne technologie ograniczające zużycie energii i wpływ na środowisko. Nabór na 111 lokali mieszkalnych przy ul. Kosmicznej 57 b-h rozpocznie się 29 stycznia i potrwa do 20 lutego.

- Osiedle przy ul. Kosmicznej to nie tylko 111 nowych mieszkań dla Katowiczanek i Katowiczan, ale również przykład, jak w praktyce można łączyć nowoczesną architekturę z troską o środowisko – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. – Dzięki zastosowanym rozwiązaniom proekologicznym przyszli mieszkańcy będą mogli cieszyć się komfortem życia przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii i wody. Jestem przekonany, że nowa przestrzeń będzie miejscem przyjaznym do życia, sprzyjającym integracji społecznej, a jednocześnie przyczyniającym się do poprawy jakości środowiska w naszym mieście. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do udziału w naborze – to szansa, by zamieszkać w nowoczesnym, bezpiecznym i funkcjonalnym osiedlu w sercu Giszowca.

Wnioski o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego można składać w okresie trwania naboru w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice przy Rynku 1 (I piętro, stanowiska 20 lub 21) lub przesłać do Urzędu Miasta Katowice za pośrednictwem operatora pocztowego. W przypadku przesyłki pocztowej decyduje data wpływu wniosku do Urzędu, która nie może być późniejsza niż ostatni dzień naboru. Z jednego gospodarstwa domowego może zostać złożony wyłącznie jeden wniosek. Niekompletne zgłoszenia, zawierające błędy lub złożone po terminie nie będą rozpatrywane.

Nowe osiedle przy ul. Kosmicznej powstało w katowickim Giszowcu i jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie i ekologicznie inwestycji mieszkaniowych w historii KTBS. Kompleks składa się z siedmiu trzy- i czterokondygnacyjnych budynków wyposażonych w windy, garaże podziemne, komórki lokatorskie, rowerownie i wózkownie. Osiedle oferuje 111 mieszkań o zróżnicowanych metrażach – od mieszkań jednopokojowych po czteropokojowe lokale dla rodzin. Każde mieszkanie posiada balkon, taras lub ogródek.

Osiedle wyróżnia nowoczesna architektura i zastosowanie technologii proekologicznych. Budynki wyposażono w gruntowe i powietrzne pompy ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne, co pozwala spełnić wymogi budynków bezemisyjnych. Dodatkowo zadbano o gospodarkę wodną – na terenie osiedla powstały ogrody deszczowe i zbiornik retencyjny, a woda opadowa jest wykorzystywana do podlewania zieleni i spłukiwania toalet. Dzięki temu ograniczone jest odprowadzanie wody do kanalizacji, a zieleń zyskuje dodatkowe wsparcie w okresach suszy.

Południowa część osiedla została zaprojektowana jako strefa rekreacyjna z placem zabaw, stołami piknikowymi, pasami zieleni i nowymi nasadzeniami. Całość tworzy przyjazną przestrzeń sprzyjającą integracji mieszkańców i wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Projekt osiedla otrzymał nagrodę specjalną podczas PLGBC Green Building Awards 2023, a koncepcja architektoniczna została wybrana w konkursie organizowanym przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz KTBS.

Spółka pozyskała również ponad 42 mln zł dofinansowania z funduszy rządowych oraz europejskich tzw. Planu Rozwojowego – programu wymagającego spełnienia rygorystycznych kryteriów środowiskowych zgodnie z zasadą DNSH – „Nie czyń poważnych szkód”. Całkowita wartość inwestycji to 75 mln zł, a za jej realizację odpowiadała firma Maximus. To czwarta inwestycja KTBS w Giszowcu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.