Rusza nabór na najem nowych mieszkań Katowickiego TBS przy ul. Kosmicznej

1768487328 osiedlektbs

fot: KAW

Osiedle przy ul. Kosmicznej w Katowicach

fot: KAW

Nowe osiedle, które powstało w Giszowcu, to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie i ekologicznie inwestycji mieszkaniowych w historii KTBS. Kompleks wyróżnia nowoczesna architektura, przemyślane rozwiązania projektowe oraz liczne technologie ograniczające zużycie energii i wpływ na środowisko. Nabór na 111 lokali mieszkalnych przy ul. Kosmicznej 57 b-h rozpocznie się 29 stycznia i potrwa do 20 lutego.

- Osiedle przy ul. Kosmicznej to nie tylko 111 nowych mieszkań dla Katowiczanek i Katowiczan, ale również przykład, jak w praktyce można łączyć nowoczesną architekturę z troską o środowisko – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. – Dzięki zastosowanym rozwiązaniom proekologicznym przyszli mieszkańcy będą mogli cieszyć się komfortem życia przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii i wody. Jestem przekonany, że nowa przestrzeń będzie miejscem przyjaznym do życia, sprzyjającym integracji społecznej, a jednocześnie przyczyniającym się do poprawy jakości środowiska w naszym mieście. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do udziału w naborze – to szansa, by zamieszkać w nowoczesnym, bezpiecznym i funkcjonalnym osiedlu w sercu Giszowca.

Wnioski o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego można składać w okresie trwania naboru w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice przy Rynku 1 (I piętro, stanowiska 20 lub 21) lub przesłać do Urzędu Miasta Katowice za pośrednictwem operatora pocztowego. W przypadku przesyłki pocztowej decyduje data wpływu wniosku do Urzędu, która nie może być późniejsza niż ostatni dzień naboru. Z jednego gospodarstwa domowego może zostać złożony wyłącznie jeden wniosek. Niekompletne zgłoszenia, zawierające błędy lub złożone po terminie nie będą rozpatrywane.

Nowe osiedle przy ul. Kosmicznej powstało w katowickim Giszowcu i jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie i ekologicznie inwestycji mieszkaniowych w historii KTBS. Kompleks składa się z siedmiu trzy- i czterokondygnacyjnych budynków wyposażonych w windy, garaże podziemne, komórki lokatorskie, rowerownie i wózkownie. Osiedle oferuje 111 mieszkań o zróżnicowanych metrażach – od mieszkań jednopokojowych po czteropokojowe lokale dla rodzin. Każde mieszkanie posiada balkon, taras lub ogródek.

Osiedle wyróżnia nowoczesna architektura i zastosowanie technologii proekologicznych. Budynki wyposażono w gruntowe i powietrzne pompy ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne, co pozwala spełnić wymogi budynków bezemisyjnych. Dodatkowo zadbano o gospodarkę wodną – na terenie osiedla powstały ogrody deszczowe i zbiornik retencyjny, a woda opadowa jest wykorzystywana do podlewania zieleni i spłukiwania toalet. Dzięki temu ograniczone jest odprowadzanie wody do kanalizacji, a zieleń zyskuje dodatkowe wsparcie w okresach suszy.

Południowa część osiedla została zaprojektowana jako strefa rekreacyjna z placem zabaw, stołami piknikowymi, pasami zieleni i nowymi nasadzeniami. Całość tworzy przyjazną przestrzeń sprzyjającą integracji mieszkańców i wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Projekt osiedla otrzymał nagrodę specjalną podczas PLGBC Green Building Awards 2023, a koncepcja architektoniczna została wybrana w konkursie organizowanym przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz KTBS.

Spółka pozyskała również ponad 42 mln zł dofinansowania z funduszy rządowych oraz europejskich tzw. Planu Rozwojowego – programu wymagającego spełnienia rygorystycznych kryteriów środowiskowych zgodnie z zasadą DNSH – „Nie czyń poważnych szkód”. Całkowita wartość inwestycji to 75 mln zł, a za jej realizację odpowiadała firma Maximus. To czwarta inwestycja KTBS w Giszowcu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.