Ruda Śl.: finanse przekute w sukces

Po raz kolejny starania władz Rudy Śląskiej o stan finansów miasta zostały docenione! Ruda Śląska znalazła się w czołówce rankingu dwutygodnika "Wspólnota" oceniającego sposób prowadzenia polityki finansowej miasta w kadencji 2010 - 2014. Okazuje się, że w ciągu ostatnich 4 lat, czyli od ostatniego takiego rankingu, miasto awansowało w tej kategorii aż o 36 pozycji.

Swój sukces finansowy - bo tak nazwany został ranking - miasto zawdzięcza odpowiedzialnej polityce finansowej. - Stan finansów Rudy Śląskiej jest dziś dobry i stabilny, a jeszcze cztery lata temu, gdy obejmowałam swój urząd, groziła nam niewypłacalność. Cztery lata ciężkiej pracy wielu osób oraz podejmowane po drodze trudne i niekiedy niepopularne decyzje pozwoliły nam jednak znaleźć się w miejscu, w którym teraz jesteśmy - komentuje prezydent Grażyna Dziedzic.

Autorzy rankingu "sukces finansowy", w którym Ruda Śląska znalazła się na 11. miejscu spośród miast na prawach powiatu, nie skupili się tylko na zadłużeniu, pod uwagę brali bowiem takie zagadnienia jak wysokość dochodów własnych wraz z udziałem w podatkach centralnych, dochody z subwencji oraz skutki obniżek stawek, a także ulgi w podatkach lokalnych. - Nasze działania, które podejmowaliśmy przez ostatnie cztery lata były nastawione nie tylko na likwidację gigantycznego zadłużenia, ale również na zwiększenie dochodów do budżetu miasta - tłumaczy prezydent.

Działania, które władze miasta podjęły w tym celu, dotyczyły m.in. zwiększenia efektywności poboru podatków i opłat lokalnych. - Udział dochodów płaconych na rachunek miasta w dochodach należnych miastu wzrósł z 78 proc w 2010 r. do 88 proc. w 2013 r. Zmniejszono również zaległości z tytułu niezapłaconych podatków i opłat. Były one w ubiegłym roku niższe o 10 mln niż w 2010 r. - wylicza Ewa Guziel, skarbnik miasta.

Władze Rudy Śląskiej przez ostatnie cztery lata do maksimum wykorzystywały także możliwości, jakie daje odliczenie VAT od zakupów. Tylko w zeszłym roku była to kwota ponad 900 tys. zł. Dla porównania w roku 2010 było to ponad cztery razy mniej. Odzyskano także podatek VAT podlegający odliczeniu za lata ubiegłe w kwocie 2,5 mln zł. Jednym z działań, które mają zapewnić wzrost dochodów, jest sprzedaż nieruchomości. W latach 2011 - 2014 z tego tytułu do budżetu miasta wpłynęło 38,2 mln zł. Kolejnych blisko 9 mln zł zasili miejską kasę ze sprzedaży nieruchomości w przetargach, które miały miejsce w sierpniu i wrześniu tego roku.

Wszystkie te działania pozwoliły zwiększyć dochody miasta na przestrzeni ostatnich czterech lat. Dla porównania na koniec 2010 r. dochody miasta wyniosły 479 mln zł, gdy na koniec 2013 r. była już to suma 526,7 mln zł.

Warto też podkreślić, że dzięki racjonalnej polityce finansowej w ostatnich czterech latach miasto na koniec każdego roku mogło pochwalić się nadwyżką pomiędzy osiągniętymi dochodami i zrealizowanymi wydatkami. Środki te zostały przeznaczone na spłatę części długów.

Ranking "sukces finansowy" przygotowany przez dwutygodnik "Wspólnota" jest częścią szerszego podsumowania mijającej kadencji władz samorządowych 2010 - 2014. Ruda Śląska uplasowała się w nim na 11. miejscu. W podobnym zestawieniu obejmującym lata 2006-2010, przygotowanym pod koniec poprzedniej kadencji, miasto zajęło 47. miejsce. Zwycięzcą tegorocznego rankingu została Dąbrowa Górnicza. Na 10. miejscu znalazł się Bytom, natomiast za Rudą Śląską uplasowały się Gliwice, Częstochowa i Mysłowice.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego.